V Tehniškem muzeju bodo trli lan

31. 7. 2014 | Besedilo: J. B.

lan, trenje lanu, Tehniški muzej Bistra

V preteklosti je imel lan tudi v Sloveniji pomembno gospodarsko vlogo, tako za pridobivanje olja kot platna, vendar je pridelava do srede 20. stoletja skoraj zamrla, le v Beli krajini in na Dolenjskem se je na posameznih kmetijah ohranila za lastne in turistične potrebe. V tehniškem muzeju v Bistri bodo to nedeljo, 3. avgusta, pripravili prikaz trenja lanu, ki je bilo nekoč jesensko opravilo kmečkih žena.

Medtem ko je ta vikend na Dolenjskem ohranjanju tradicije namenjena prireditev, ki bo oživila puljenje lanu, bodo v Tehniškem muzeju prikazali trenje lanu na tukači (stopah za lan) in trlici. Demonstracijo bo izvajala gospa Marinka Smrtnik med 15. in 18. uro. S trenjem se iz lanenih stebel stre laneno predivo, ki se nato z razčesavanjem pripravi za predenje na kolovratu. V primeru slabega bo  demonstracija odpadla.

V Evropi, s počasnejšimi koraki pa tudi v Sloveniji, se pridelava lanu zaradi naraščajočega povpraševanja povečuje. K temu so pripomogle predvsem ugotovitve o blagodejnosti lanenega olja z veliko vsebnostjo maščobnih kislin omega 3 za zdravje.

V Sloveniji so vremenske razmere bolj kot predilnemu naklonjene pridelavi oljnega lanu. Poznamo namreč sorte za predivo, sorte za seme in olje ter nekatere vrste, ki so primerne za okrasne rastline. Slovenija večino lanenega semena uvozi iz Južne Amerike in Ukrajine.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE