Zelene zaposlitve: V Sloveniji še svež koncept

Koncept zelenih zaposlitev, trend v državah Evropske unije, je v Sloveniji precej svež in neznan. Na zavodu za zaposlovanje ponudbe delovnih mest, ki bi jih delodajalec lahko posebej označil za zelena, statistično ne spremljajo.

»V tujini so se nekatera znana podjetja (Google, Interface, Walmart, Tesco) že odločila za pot trajnostnega razvoja. Tudi v Sloveniji od leta 2006 opažamo premike. Vendar celovite strateške preobrazbe podjetij še ni. V prihodnosti pričakujemo, da se bo usmeritev v trajnostni razvoj izrazila na bolj organizirani ravni – z zastavljanjem ambicioznih ciljev in sprejemanjem akcijskih načrtov,« si obeta direktorica Umanotere Vida Ogorelec.

Pri fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera so pojasnili, da zelene zaposlitve razvrščamo v dve skupini. V prvo sodijo klasična okoljevarstvena delovna mesta, ki zmanjšujejo vpliv procesov v podjetju na okolje, denimo okoljski pooblaščenec oziroma menedžer. V drugi pa so tiste razvojno usmerjene dejavnosti, ki ustvarjajo nove izdelke in storitve, v svojem bistvu okoljevarstveno naravnane. Te so predvsem v energetiki (obnovljivi viri energije in učinkovita energetska raba), reciklaži oziroma uporabi sekundarnih surovin, ekološkem kmetijstvu in prehrani, gozdarstvu in lesni industriji, zavarovanih območjih narave (turistična ponudba), sem sodijo še delovna mesta raziskovalcev, ki delujejo na omenjenih področjih, in zaposlitve v nevladnih organizacijah. »V Sloveniji še ne prepoznavamo preobrata, nove razvojne paradigme, ki je v svetu že uveljavljena in prinaša veliko strateško razvojno priložnost. V prihodnosti bo postala najpomembnejše področje gospodarske rasti,« je poudarila direktorica Umanotere Vida Ogorelec.

Na zavodu za zaposlovanje ugotavljajo, da je delovnih mest v razvoju ali uporabi novih zelenih tehnologij razmeroma malo. »Po splošni oceni je tipično zelenih delovnih mest le za okrog dva odstotka vseh zaposlitev, vendar se druga vse bolj prilagajajo zelenemu razvoju.« Podatki o prijavljenih prostih delovnih mestih na zavodu kažejo, da so delodajalci leta 2009 prijavili tri delovna mesta za univerzitetnega diplomiranega ekologa, leta 2010 sedem, letos (do aprila) pa dve takšni delovni mesti. Za poklic ekologa so prijavili 14 prostih delovnih mest (2009), leto pozneje 20, v prvem letošnjem četrtletju pa devet. Za laboratorijskega tehnika za ekologijo sta bili leta 2009 prijavljeni dve prosti delovni mesti, lani pa eno.

Več o zelenih zaposlitvah si lahko preberete v torkovem Delu ali na www.delo.si!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE