Mucka: nov družinski član

4. 8. 2017 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak | Fotografije: Shutterstock

muce, leglo, mladički, oskrba, veterinar

Če se odločite, da boste domov prinesli mucko, potem je dobro, da se na njen prihod pripravite. Čeprav se znajo kosmatinke velikokrat zaigrati same in prespati večino dneva, se z njimi vseeno moramo igrati in pogovarjati.

Kdaj mucko vzeti iz legla?

Mucke lahko leglo zapustijo pri osmih tednih, še bolje pa je počakati do dvanajstega oziroma trinajstega tedna, ko so se med opazovanjem svoje mame naučile vrsto pomembnih spretnosti. Med drugim tudi, kako uporabljajo mačje stranišče – v nasprotnem primeru bi jih tega morali naučiti njihovi človeški lastniki.

Mačje stvari

Novi lastniki mačk bodo morali kupiti manjšo zaprto košaro za transport, mačje stranišče in lopatko za odstranjevanje iztrebkov, nizke posodice za hrano in vodo, praskalnik in nekaj igrač (najraje imajo kakšne igračke s perjem ali majhne kosmate žogice).

Preden domov prinesete mačko, je dobro, da imate že kupljeno hrano. Priporočljivo je, da ji kupite hrano, s katero se je že prehranjevala. Če ji želite uvesti drugo hrano, pa to naredite postopoma. Mačke v prehrani potrebujejo veliko mesa. Lahko jejo surovo meso, sicer pa kuhano in pečeno, svetujejo v Mačjem dolu. Hrana, ki jo boste kupovali (brikete in konzerve) naj bo kvalitetna, vsebuje naj čim več mesa in beljakovin. Za popestritev jedilnika pa mačkam lahko ponudite še jogurt, skuto, jajca in maslo. Kravjega mleka se izogibajte, razen če ga vaša mačka dobro prenaša in nima prebavnih težav.

PREBERITE ŠE: Razkošje za male živali: Deset drugačnih

Prvi pregled pri veterinarju in nega

Svojo novo hišno ljubljenko pri veterinarju naročite čim prej. Veterinar bo pregledal ali ima bolhe oziroma gliste, koliko tehta, kakšne so njene oči, ušesa in zobje. Pogovorili se boste o možnosti kastracije oziroma sterilizacije, vstavijo pa ji lahko tudi mikročip.

Tako kot pse tudi mačke moramo redno cepiti. Prvič so cepljene pri osmih tednih proti mačji kugi, kalici virusu in herpes virusu. Če naše hišne ljubljenke veliko časa preživijo zunaj, je priporočljivo še cepljenje proti levkozi in pa steklini, svetujejo v zavetišču Mačji dol.

Mačke večinoma same skrbijo za svojo čistočo, občasno pa jih vseeno lahko pokrtačimo, saj s tem pomagamo pri obnovi kožuha in zmanjšamo možnost težav zaradi dlak v prebavilih. Kopanje mačk ni potrebno, razen v primeru, če se umažejo in tega ne morejo ali ne smejo polizati s kožuha, priporočajo v zavetišču Mačji dol.

V novem domu

Ko mačko pripeljete domov, ji prostor, kjer se lahko giba, omejite samo na eno sobo. »Tja postavite njeno posteljo in igrače, kot tudi vodo in hrano,« je za britanski časnik The Telegraph pojasnila dr. Maeve Moorcroft. »Mačje stranišče postavite v oddaljen kot sobe, na tiho mesto in čim dlje od hrane in vode, saj so mačke zelo občutljive glede svoje higiene,« je še dodala. Po nekaj tednih mački omogočite raziskovanje drugih prostorov v stanovanju.

Če imate doma še kakšnega hišnega ljubljenčka, potem ju spoznajte, a najprej mački predstavite njenega sostanovalca tako, da povoha njegovo posteljo ali igrače.

Sprehod na vrtu

Mucka bi v hiši morali ostati do četrtega ali šestega meseca starosti, svetujejo veterinarji. Če jo vseeno na vrt spustite prej, pa bodite zraven, ko bo raziskovala. Ko jo pripeljete domov, preglejte ali so zaprta vsako okna in vrata ter odprtine, skozi katere bi lahko pobegnila ven. Plašne živali je zunaj težko najti in ujeti.

PREBERITE ŠE: Tri stvari, brez katerih mačkam živeti ni

Pogovor z mucko

Mucko na ime navadite tako, da ga med igro večkrat omenite, če se nanj odzove, pa jo takoj nagradite. Če se mucke ob vas drgnejo z glavo in s celim telesom, mežikajo z očmi ali vas ližejo, potem se počutijo varne in srečne. Če mahajo z repom, se postavljajo v obrambno pozo ali godejo, potem vas opozarjajo, da se morate umakniti. »Ko svojo mucko učite, bodite odločni in dosledni. Pozitivno vedenje vedno nagradite s priboljški ali pozornostjo,« je svetovala Maeve. »Mlade živali nikoli ne smete kaznovati, saj se še vedno učijo,« je še dodala.

Zabava

Med igro bo mucka razvila boljšo koordinacijo oko-tačka, z vami pa bo vzpostavila posebno vez. Vedno uporabite igračo namesto svojih prstov, saj grizenje in praskanje sčasoma postaja vse bolj boleče. Igrajte se večkrat na dan, vendar ne bodite razočarani, če koncentracija kosmatinke ne bo trajala več kot par minut.

 

PREBERITE ŠE:

Prehrana psov in mačk: Čim več surove in mesne hrane

Bolezni hišnih ljubljenčkov: Tudi živali zbolijo za sladkorno boleznijo

Hišni ljubljenčki: razmnoževanje nadziramo mi

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE