Kitajske strešne džungle – na črno

11. 5. 2017 | Besedilo: Julijana Bavčar

kitajska, strešni vrtovi, zelena srhitektura, črne gradnje

Strešni vrtovi na vrhu večstanovanjskih zgradb in t.i. zelena trajnostna arhitektura so v metropolah na vseh celinah čedalje pogostejši pojav. V mnogih velemestih nastajajo bujno ozelenjeni stavbni kompleksi kot del urbanizma prihodnosti.

Nam najbližji primer sta milanska stanovanjska nebotičnika Vertikalni gozd, v Aziji prednjačijo Singapur, Japonska, z ambicioznimi projekti jima sledijo Kitajci. Želja po lastni urbani džungli pa je v tej deželi botrovala tudi drznim projektom, ki so nastali na črno. Nekateri si zaslužijo uvrstitev v rubriko Saj ni res, pa je.

1. Profesor Zhang Lin je šest let na vrh pekinškega nebotičnika spravljal material, da je skalnata gora, s katero je obdal svoj penthuose, dobila podobo, kakršno si je želel. Potrpežljivo jo je zasajal z grmovjem in drugo gorsko vegetacijo, a na koncu je bilo vse zaman. Sploh mu ni prišlo na misel, da bi moral za svoj projekt dobiti dovoljenje, in mestne oblasti so po prijavi stanovalcev iz nižjih nadstropij odredile rušenje "nadgradnje". Ko so se začele nad njihovimi glavami pojavljati razpoke, skozi katere je zamakalo, je bilo šale konec.

2. Podobna usoda je zaradi nerazumevajočih sosedov doletela vrtno-gradbeno konstrukcijo, ki jo je na vrhu osemnajstnadstropnega bloka v Guangzhouju postavil neimenovani poslovnež. Njegovo stanovanje je že od začetka imelo prostorno teraso, toda zadeve so prestopile vse meje, ko je za svojo džunglo zgradil še dodatni nadstropji. Prijavil ga je zaskrbljeni sosed, ki se je bal, da bi njegova konstrukcija škodila statiki stavbe.

3. Na vrhu dvanajstnadstropnega bloka v mestu Wuhan je podjetnež postavil razgibano dvonadstropnico, okrog in okrog pa nasadil drevje, zraven uredil ribnik, srednji del strehe, ki je sicer poševna in polna frčad, pa si je zamislil kot ravno ozelenjeno teraso s stebrički.

4. Gospod Gao, upokojenec iz pekinškega okrožja Dongcheng, si je zelo želel zgledno urejen vrt, zato je svojo hišo nadgradil z umetelnimi terasami kar v petih nivojih in se potrudil z izbiro za velemesto primernih okrasnih vzpenjavk in grmovnic. Poskrbel je za namakalni sistem, da so lepo rastle – a očitno je šlo to sosedom v nos, da so ga prijavili za črno gradnjo.

5. Za konec smo prihranili primer, ki je sicer brez vegetacije in iz Honkgonga. Biznismenu, ki je na strehi svoje hiše zgradil dodatni vili, vsekakor ne gre odrekati iznajdljivosti in izvirnosti. Tudi on je načrte uresničil brez gradbenega dovoljenja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE