Na Mariborskem otoku odslej tudi naravoslovna učna pot

16. 7. 2013 | Besedilo: K. J./STA

mariborski otok, učna pot

Mariborska občina je v prizadevanjih, da bi otok še bolj približala kopalcem in drugim obiskovalcem, na tem območju financirala postavitev nove naravoslovne učne poti. Namenjena je vsem, ki si želijo od blizu spoznati naravne značilnosti otoka - rastline in živali, njihove življenjske prostore ter geološke in geomorfološke posebnosti.

Pot poteka po obstoječi trasi sprehajalne poti, ob poti pa so postavljene tematske točke s določenimi posebnostmi in pomembnimi deli otoka. Ob vstopu na otok pri blagajni kopališča je postavljena nova tabla z osnovnimi informacijami o otoku in kratka predstavitev učne poti, sicer pa razen postavitve informativnih tabel ni bil izveden noben drug poseg v prostor. Učna pot je rezultat sodelovanja Medobčinskega urada za varstvo okolja in ohranjanje narave z oddelkom za biologijo Fakultete za naravoslovje in matematiko v Mariboru ter mariborskima območnima enotama Zavoda za varstvo narave in Zavoda za gozdove Slovenije.

Kot vodnik po poti služi zloženka, ki so jo izdali v slovenskem, nemškem in angleškem jeziku. Zloženka je na voljo v predalnikih ob tabli, v mariborskem turistično-informacijskem centru in na spletni strani Mestne občine Maribor, od koder si jih lahko vsak sam tudi natisne. Za logotip poti so izbrali kačjo kraljico, simbol iz ljudske pripovedke, katere kraj dogajanja je prav otok. Pripovedka je bila v skrajšani obliki objavljena v Mariborskem večerniku ob otvoritvi kopališča junija leta 1930.

Mariborski otok je naravni otok na reki Dravi, največji rečni otok v Sloveniji in edini otok, ki ni tipično prodnat. Seznam rastlin, ki so jih našli na tem območju, obsega več kot 330 vrst in predstavlja več kot deset odstotkov vseh slovenskih rastlinskih vrst. Med njimi so tudi nekatere zavarovane vrste. Na otoku se mešata subpanonska in alpska vegetacija, doslej pa je bilo popisanih okoli 70 vrst ptic, od katerih jih približno polovica tam tudi gnezdi. Mariborski otok ima velik pomen za oskrbo s pitno vodo, saj na njem načrpana voda služi za bogatenje podzemne vode na Vrbanskem platoju, ki je najpomembnejši vodni vir  - s to pitno vodo oskrbuje okoli 200.000 prebivalcev severovzhodne Slovenije.

Narava Mariborskega otoka je varovana po lokalnem in številnih državnih predpisih, kopališče na otoku je bilo razglašeno tudi za kulturni spomenik. Gre za naravni spomenik ter naravno vrednoto državnega pomena, obenem pa je tudi del območja Natura 2000 in je zato ekološko pomembno območje.

Ker je s postavitvijo učna pot postala last vseh meščanov, na mestni občini naprošajo vse obiskovalce, da table ne bi postale tarča vandalizma ter posebej poudarjajo, da je vožnja s kolesom, motorjem, štirikolesniki in drugimi prevoznimi sredstvi prepovedana.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE