Olje ogrščice za prehrano, repično le za tehnične namene

8. 12. 2016 | Besedilo: Julijana Bavčar

V Sloveniji sta med jedilnimi olji v zadnjem času najbolj izpostavljeni vrsti bučno, navajeni so ga predvsem v vzhodni Sloveniji, in oljčno, ki se zaradi svojih dragocenih lastnosti dodajata jedem hladni. Za toplotno obdelavo pa se uporabljajo predvsem druga rastlinska olja, sončnično, iz pšeničnih kalčkov, koruzno ali olje ogrščice. Slednje slovenski proizvajalci pogosto imenujejo z napačnim imenom, repično olje. Repično olje se namreč uporablja le za tehnične namene, olje oljne ogrščice pa v prehrani, v zadnjem času pa tudi za proizvodnjo biodozla.

Izhodišče za tale prispevek nam je pretekli teden v rubriki Prejeli smo v Delovi Sobotni prilogi dala dr. Lena Tajnšek z zapisom Kdo nam vsiljuje repično olje. Po besedah avtorice, po stroki živilske tehnologinje, gre za dve sorodni, na videz podobni, a genetsko različni rastlini iz družine križnic. Ogrščica z latinskim imenom Brassica napus var. napus je naravni križanec med repico in zeljem in je bližja kolerabi, repica, latinsko Brassica rapa ssp. oleifera, pa repi. Če na kratko povzamemo njeno razlago, se repično olje zaradi vsebnosti za organizem škodljive kisline eruka v prehrani ljudi že desetletja ne uporablja več, se pa tako drugod po Evropi kot v Sloveniji spodbuja pridelava ogrščice, katere olje ima bistveno manj teh kislin. V zadnjih desetletjih je zaradi novih, bistveno izboljšanih sort njeno jedilno olje postalo zelo cenjeno.

Ni dvoma, da slovenski agronomi dobro razlikujejo ti križnici in tudi s strokovnim poimenovanjem teh poljščin v slovenščini nimajo težav, zatakne pa se pri olju, pri katerem se zlasti velike domače oljarne oklepajo napačnega imena. Strokovnjaki so že pred desetletji opozarjali, da je zmedo v slovensko poimenovanje prineslo nekritično prevajanje srbohrvaških imen v minulih desetletjih. Oljni ogrščici namreč pri sosedih pravijo repica, medtem je oljna repica pri njih ogrštica. A ker je navada železna srajca, pri Slovencih tudi, če je sporna ali napačna, je olje ogrščice, ki prihaja na police domačih trgovin, še vedno "repično".

S podobnimi zadregami, pravzaprav zmotnim poimenovanjem, imamo opraviti tudi pri dveh čudovitih prebivalcih morja, rarogu in jastogu. V slovenskem poimenovanju je rarog rak, ki ima močan, mesnat rep, in šibke klešče, jastoga pa odlikuje spoštovanja vreden par okončin s kleščami. Ta dva izpostavljena dela telesa sta seveda cenjena tudi v kulinariki, in marsikdaj boste v slovenskih receptih in jedilnih listih naleteli na hrvaško poimenovanje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE