Sejem ISH: hibridni sistemi in gorivne celice

12. 3. 2015 | Besedilo: Ba. P. | Fotografije: Ba. P.

sejem ISH, hibridni ogrevalni sistemi, ogrevanje, gorivne celice, ogrevalni sistemi

Na sejmu ISH, ki ta teden poteka v Frankfurtu ob Majni, so na ogled najnovejši dosežki na področju ogrevanja, hlajenja in prezračevanja. Na področju ogrevanja prevladujejo hibridni sistemi, ki združujejo energijsko učinkovitost toplotnih črpalk (najpogosteje zrak/voda, redkeje zemlja/voda in voda/voda) in plinskih ali oljnih kondenzacijskih peči. Vse bolj pa se uveljavljajo tudi ogrevalni sistemi, ki temeljijo na tehnologiji gorivnih celic in ki tako kot naprave za kogeneracijo hkrati proizvajajo tako elektriko kot toploto.

Rdeča nit vseh rešitev za ogrevanje, ki so jih v Frankfurtu postavili na ogled največji proizvajalci, je čim večja energijska učinkovitost ob hkratnem izkoriščanju čim več različnih obnovljivih virov, prav vsi pa v paketu ponujajo tudi regulacijo v oblaku, torej s pomočjo pametnih telefonov, tablic ali računalnika prek brezžične povezave.

Poleg tako ali drugače izboljšanih toplotnih črpalk, zalogovnikov in drugih komponent, ki sestavljajo ogrevalne sisteme, največ pozornosti na razstavnih prostorih pritegnejo hibridni ogrevalni sistemi. V ponudbi jih imajo prav vsi veliki proizvajalci: Viessmann, Vaillant, Nibe, De Dietrich, Remko … Hibridne ogrevalne naprave za delovanje izkoriščajo dva vira energije – eden je »klasični«, bodisi zemeljski plin bodisi kurilno olje, drugi je obnovljiv. Na ta način uporabnik, pravijo pri Viessmannu, ni več odvisen zgolj od enega samega vira enegije in lahko izkorišča prednosti tistega, ki je v danem trenutku najbolj ugoden. Hibridne naprave zagotavljajo optimalen izkoristek obnovljivih virov v kombinaciji z zemeljskim plinom ali kurilnim oljem, kar zmanjšuje stroške in hkrati emisije ogljikovega dioksida, še poudarjajo proizvajalci.

Vsi, ki kaj pomenijo na področju ogrevanja, v Frankfurtu predstavljajo tudi ogrevalne sisteme, ki temeljijo na tehnologiji gorivnih celic in tako kot naprave za kogeneracijo hkrati proizvajajo tako elektriko kot toploto. Tisti, ki si jih je bilo mogoče ogledati pred dvema letoma, so bili namenjeni večjim uporabnikom, zdaj pa so si gorivne celice utrle pot tudi v kurilnice družinskih hiš. V primerjavi z mikrokogeneracijskimi enotami so veliko bolj energijsko učinkoviti, pa tudi veliko bolj prijazni do okolja, saj pri delovanju ne povzročajo hrupa, emisij ogljikovega monoksida pa je le za vzorec.

Viessmann je prvi, ki je takšno napravo, namenjeno za dvodružinske hiše, začel izdelovati serijsko, razvil pa jo je v sodelovanju s Panasonicom. Prej ali slej mu bodo sledili tudi drugi, ki so svoje rešitve predstavljali na sejmu ISH, med njimi Buderus, Junkers, Remeha in Senertec. Zadnji je znan predvsem po kogeneracijskih napravah, konec letošnjega leta oziroma najpozneje v začetku prihodnjega pa bo na trg prišla njihova »kogeneracija« na gorivne celice, namenjena tako novogradnjam kot obstoječim, a energijsko temeljito prenovljenim hišam.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE