Kamini: Toplo prasketanje ognja

15. 12. 2016 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: arhiv podjetij

kamini

Prasketanje ognja v kaminu ob mrzlih zimskih večerih se sliši nadvse prijetno in romantično, hkrati pa se poda v praznični čas, ki je pred nami. Kamin že dolgo ne sodi več le v slog rustikalno opremljenih hiš, zdaj najdemo sodobne različice, ki so predmet poželenja tako oblikovalcev, ki jih snujejo, kot arhitektov, ki jih vključijo v interier.

Kamin ohranja zgodovinski spomin na ognjišče, ko je bilo to edini vir ogrevanja. Ogenj, s katerim je človek že od nekdaj povezan, sodi med prvinske elemente, ne le da nas greje, ampak nas pomirja tudi pogled nanj. Nekoč je veljalo prepričanje, da sodi kamin le v domačno okolje rustikalno opremljenih hiš. A to se je spremenilo, zlasti s sodobnimi različicami na bioetanol so želje po kaminu v domovih postale laže uresničljive. Kamin si lahko omislite tudi v kopalnici, če sanjate o tem, da bi ležali v kadi in zrli v ogenj, vsaj tako nas prepričujejo proizvajalci. Vendar je podobno kot pred drugimi odločitvami, povezanimi z bivalnim okoljem, tudi tu potreben temeljit premislek. Dejstvo je, da kamin ne sodi v vsak prostor, zlasti ko govorimo o zidanem na polena ali plin. Nekaj čisto drugega so novodobne različice na etanol, ki so tako rekoč premični kosi pohištva, kar pomeni, da jih lahko umestimo v manjša stanovanja ali pa odstranimo, če smo se jih naveličali. Če smo pred odločitvijo o kaminu v svojem domu, je dobro za nasvet vprašati tudi arhitekta, saj lahko le kamin, ki je ustrezno umeščen in oblikovan, deluje kot nadgradnja prostora.

Kamin kar sredi prostora

Če je sredi prejšnjega stoletja kamin veljal za statusni simbol, saj si ga ljudje, preseljeni v mestna blokovska stanovanja, zaradi majhne bivalne površine in neizdelanih dimovod­nih napeljav niso mogli privoščiti, je zdaj postal kos notranje opreme. Arhitekti ga pogosto vključijo v interier kot element ognja, ki naredi prostor prijeten, topel in romantičen. Tako ima poleg vloge dodatnega ogrevanja še razpoloženjsko in estetsko funkcijo.

Kakor je v industriji že skoraj postalo pravilo, tudi proizvajalci kaminov vse pogosteje sodelujejo z zvenečimi oblikovalskimi imeni. Tako nastajajo estetski sodobni izdelki izčiš­čenih linij, izdelani iz aluminija, lesa, naravnega kamna, stekla, betona in nerjavnega jekla. Lepi so tako z ognjem kot brez njega. Večina jih deluje na bioetanol, ki se pridobiva iz sladkorja, škroba ali celuloze. To pomeni, da ne potrebujejo dimnika in drugih napeljav, saj za gorenje ne porabijo veliko zgorevalnega zraka in ga lahko zajemajo iz prostora. Prav tako so do okolja prijazni, saj razen majhne količine ogljikovega dioksida in vodne pare ne ustvarjajo drugih emisij. Približno dva litra bioetanola zadostuje za pet ur gorenja, jakost plamena pa se da nastavljati.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE