VIDEO: Vila eKoseze – temeljna plošča in notranje kletne stene

26. 7. 2012 | Besedilo: Ba. P. | Fotografije: arhiv podjetja Arhimont

lesena gradnja, pasivna gradnja, blok, vila eKoseze

Gradnja prvega pasivnega lesenega večstanovanjskega objekta v Sloveniji poteka po načrtu, brez zapletov. Temeljna plošča za vilo eKoseze v ljubljanskih Kosezah, katere investitor je podjetje Ekoseze in v kateri bo šest stanovanj, je že zabetonirana in zaščitena s hidroizolacijo, prav tako zunanje stene kletnega dela, v katerem bodo parkirna mesta, kotlovnica, kolesarnica in shrambe. »Betonska« dela bodo predvidoma končana sredi avgusta, takoj zatem pride na vrsto postavljanje lesenih sten. Če bo šlo vse po načrtih, bo objekt pod streho do konca septembra, do sredine oktobra naj bi bila končana tudi fasada, nato pa se bodo začela dela v notranjosti.

O vili eKoseze smo podrobneje pisali konec junija v tiskani izdaji priloge Deloindom, sočasno smo na naši spletni strani objavili tudi prvega iz serije videoprispevkov o poteku gradnje – o pripravi gradbene jame, ki so jo zaradi majhnih odmikov kletnih prostorov od meja sosednjih parcel zavarovali s tako imenovano berlinsko steno. Ker pri tovrstnem načinu varovanja gradbene jame klasična izvedba hidroizolacije ne pride v poštev, je investitor, podjetje Ekoseze, skupaj z glavnim izvajalcem, podjetjem Arhimont, poiskal drugo rešitev.

Odločili so se za sistemske rešitve za hidroizolacijo italijanskega proizvajalca Volteco, ki ga na slovenskem trgu zastopa podjetje Sies iz Šempetra pri Gorici. Temeljno ploščo in zunanje stene kleti so pred vodo in vlago zaščitili z bentonitno hidroizolacijo (volgrip), ki se samodejno oprime betona. Material je sestavljen iz netkane tkanine in poroznega blaga, med obema pa je plast naravnega natrijevega bentonita. Tri plasti so mehansko spojene s patentiranim postopkom in membrano iz MDPE, ki zagotavlja neprepustnost hidroizolacije in vodi preprečuje dostop do betona, pravijo v podjetju. Material se preprosto položi na podlago in pritrdi s posebnimi žeblji s plastično kapico.

Vse delovne stike na betonu (na primer prostor med železnimi palicami, ki so jih pustili za vertikalne stene), so pred vdorom vode dodatno zaščitili z ekspandirnim trakom.Na edini steni, kjer bo potrebno dvostransko opažiranje, bodo za hidroizolacijo uporabili vodoneprepustno cementno ravnalno maso na osnovi modificiranih polimerov z visoko fluidnostjo (plastivo) – na betonsko steno jo bodo nanesli dvakrat po dva milimetra.

Hidroizolacijo istega proizvajalca bodo uporabili na zgornji plošči med kletjo in pritličjem – po njej bodo položili gumo EPDM, katere trakovi so zvarjeni že v tovarni, na terenu jih samo položijo na ploščo in po steni navzgor. Klančino oziroma dovoz v kletne prostore z garažami bodo pred vlago zaščitili s povozno hidroizolacijo (triflex), saj izvedba hidroizolacije s spodnje strani ni mogoča – tu bodo namreč kotlovnica in shrambe.

V videoprispevku si lahko pogledate, kako so potekali izvedba hidroizolacije temeljne plošče in kletnih sten, armiranje in betoniranje temeljne plošče ter armiranje, opažiranje in betoniranje notranjih kletnih sten.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE