V vročih dneh živalim zagotovite dovolj vode

11. 7. 2011 | Besedilo: K. Ž.

vročina, vročinski udar, živali, voda, poletje

Visoke poletne temperature predstavljajo dodatno tveganje tudi za živali, zato naj bodo njihovi lastniki v tem času še posebej pozorni, da jih zaščitijo pred vročino.

Veterinarska uprava RS svetuje predvsem:

  • zagotavljanje zadostne količine zdravstveno neoporečne vode – živali morajo imeti ves čas nemoten dostop do vode, ob tem mora lastnik oz. skrbnik redno preverjati ustreznost vodovodnih sistemov
  • ustrezno zračenje prostorov – temperatura in kakovost zraka lahko v poletnih mesecih resno ogrožata zdravje in dobrobit živali
  • zaščito pred neposrednim soncem – živalim je potrebno zagotoviti senčen in hladen prostor, kar je še posebej pomembno pri psih, ki so privezani, saj imajo zaradi tega omejeno možnost, da se umaknejo z direktnega sonca. Senco je potrebno zagotoviti tudi rejenim živalim – pri prašičih denimo lahko pride do sončnih opeklin, senco – bodisi naravno ali umetno – in zadostne količine vode pa je potrebno zagotoviti tudi živalim na pašniku
  • zaščito živali med prevozom – tudi med prevozom je potrebno živalim zagotoviti ustrezno temperaturo in kakovost zraka. Še zlasti so na visoke temperature občutljivi psi, zato jih ni dovoljeno puščati v avtomobilih, v kolikor jim ni zagotovljeno ustrezno zračenje.
  • nudenje prve pomoči pri vročinskem udaru - znaki toplotnega udara so: pospešen in šibak srčni utrip, oteženo dihanje, modrikaste (cianotične) vidne sluznice, povišana telesna temperatura (41 - 43°C), drhtenje, krči, opletajoča hoja, nezavest, celo pogin. V tem primeru moramo žival nemudoma premakniti v zračen prostor ali senco in ohlajati z vodo (tuš, gumijasta cev, reka, jezero, morje,...), glavo naj ima dvignjeno, ko žival ohladimo, pa poiščemo najbližjo veterinarsko pomoč.

Na Veterinarski upravi RS opozarjajo, da se kakršnakoli opustitev dejanj, ki zagotavljajo dobrobit živali, po Zakonu o zaščiti živali kaznuje z globo od 200 do 400 evrov. V primeru, da gre za namerno zanemarjanje, ki ima za posledico hujšo poškodbo ali dlje časa trajajoče ali ponavljajoče se trpljenje, se šteje, da gre za mučenje živali, ki se kaznuje po kazenskem zakoniku. Za takšno dejanje je predvidena denarna kazen ali zapor do enega leta.

Kako preprečiti zdravstvene težave ob visokih temperaturah?

  • živalim zagotovite dovolj sveže pitne vode, ki jim mora biti vedno na voljo
  • omogočite jim dostop do sence
  • NIKOLI jih ne puščajte v zaprtem, parkiranem avtomobilu
  • sprehode in druge fizične aktivnosti omejite na jutranje in večerne ure
  • posebno pozornost namenite psom, ki imajo kratek gobec (brahicefalične pasme), saj imajo zaradi svojih anatomskih značilnosti večje težave z uravnavanjem telesne temperature. Te pasme psov je še posebej priporočljivo hladiti z vodo
  • vročini prilagodite tudi režim prehranjevanja – obroke jim ponudite zgodaj zjutraj in pozno zvečer, te pa lahko tudi količinsko in kalorično zmanjšate, da dodatno ne obremenite organizma. To velja predvsem za starejše in bolne živali. Najbolje je, da uporabite suho hrano, saj se le-ta na vročini ne usmradi in pokvari.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE