Raznolikost navadnih ciklam

5. 8. 2011 | Besedilo: Julijana Bavčar

ciklame, Botanični vrt

V prvih avgustovskih dneh so se v Botaničnem vrtu ob Ižanski cesti v Ljubljani na gredicah v raziskovalnem delu vrta razcvetele poletne rožice naših gozdov, navadne ciklame. Ste vedeli, da je navadna ciklama edina vrsta iz obsežnega rodu ciklam, ki avtohtono raste v naravi pri nas? Kljub temu pa lahko v Sloveniji, kjer rastejo vse od obale do visokogorja, v naravi vidimo zelo veliko njihovih različic.

Navadne ciklame (Cyclamen purpurascens) se najbolj razlikujejo po obarvanosti in vzorcih na zgornji ploskvi listov. Dr. Jože Bavcon iz Botaničnega vrta, ki je pred dvema letoma o bogastvu njene raznolikosti napisal knjigo Navadna ciklama, je v njej opisal okrog 60 različic, ki so večinoma dobile ime po nahajališču. Botaniki so v raziskavi ugotovili, da sta listna risba in barva listov povezani z dednim zapisom rastlin in da se tudi v primeru, če jih prenesemo na drugo rastišče in posadimo v običajno humusno zemljo, ne spremenijo. Ker je različic, ki se razlikujejo po listni risbi, v naravi še več, jih je dr. Bavcon razdelil v 4 osnovne skupine: v prvi so tisti, ki so skoraj povsem zeleni, v drugi z rahlim vzorcem, v tretji in četrti pa ciklame s polsrebrastimi in skoraj povsem srebrastimi listi. Spodnja ploskev lista je ponavadi zelena do vijoličasta in se nekoliko spreminja tudi z letnimi časi.

Ciklama na seznamu zavarovanih rastlin

Navadna ciklama je pri nas uvrščena na seznam zavarovanih rastlin, v skupino, pri kateri je dovoljeno samo nabiranje nadzemnih delov – šopek si torej lahko naberemo, njihovih podzemnih gomoljev, iz katerih poženejo vsako leto, pa ne smemo izkopavati. Velikost gomoljev se pri navadni ciklami lahko precej razlikuje in se povečuje z njihovo starostjo. Ponekod, zlasti tam, kjer je prsti malo, rastejo tik pod površino, da kukajo iz tal, drugod so lahko celo pol metra v zemlji, iz njih pa požene zelo dolgo cvetno steblo.

Druge vrste iz rodu ciklam rastejo po večjem delu Evrope prek Sredozemlja vse do Irana, ena vrsta pa tudi v Somaliji.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE