Več ko bo uporabnikov evidence, natančnejša bo

24. 1. 2012 | Besedilo: Milka Bizovičar, Delo

nepremičnine, register nepremičnin, gurs

Na Geodestski upravi (Gurs) na vprašanja lastnikov nepremičnin, ki se ne strinjajo s pripisano vrednostjo, vztrajno odgovarjajo, da je treba preveriti podatke o nepremičnini. Če niso ustrezni, jih je treba popraviti oziroma to zahtevati od tistih upravljavcev evidenc, od katerih jih je Gurs prevzel.

Tako pravijo na Gursu. Vendar se je izkazalo, da nekateri lastniki, ki so bili oktobra 2010 zadovoljni s poskusno pripisano vrednostjo njihovih nepremičnin in so tudi podatki o nepremičninah ustrezali, ugotavljajo, da so podatki, s katerimi razpolaga Gurs, zdaj napačni, precej so se spremenile tudi pripisane vrednosti. Tako so na primer lastniku kot objekt ovrednotili pokrito skladovnico drv, v drugem primeru so geodeti nepremičnino, ki stoji na eni parceli, pripeli še na drugo in jo na lastničino presenečenje tako ovrednotili dvakrat.

Gurs je sam 
popravljal podatke

Na Gursu pravijo, da so takšni primeri zdaj redki, številne napake, ki so bile še v poskusnem vrednotenju, so s pomočjo lastnikov ali sami odpravili. Geodetska uprava je z lastnimi ukrepi lani pomembno izboljšala kakovost podatkov v registru nepremičnin (REN), smo lahko izvedeli od prvega geodeta v Sloveniji Aleša Seliškarja.

Pri tem, da je v register vpisanih 6,1 milijona različnih nepremičnin, da je več kot 5,4 milijona parcel, skoraj 1,2 milijona stavb in 1,8 milijona delov stavb ter skoraj 1,2 milijona lastnikov, so pred letom dni ugotavljali, da je imelo več kot 153.000 lastnikov v evidenco vpisan napačni EMŠO oziroma matično številko – to je težava predvsem zemljiške knjige –, da skoraj 78.000 nepremičnin ni imelo pripisane vrednosti zaradi manjkajočih podatkov, v nekaj tisočih so bile merjene napake, ki so se nanašale na napačne povezave stavb s parcelami (to se je zdaj zgodilo bralki) ali pa s hišnimi številkami. Seliškar je dejal, da so več kot 40.000 lastnikom v letu dni pripisali pravi EMŠO, za skoraj polovico so zmanjšali število nepremičnin, ki še vedno nimajo pripisane vrednosti, popravili so skoraj tretjino napak pri povezavah med stavbami in parcelami.

Več o tem, kako se je vrednost nepremičnine zaradi enega podatka 80-krat povečala, si lahko preberete v torkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE