Španski oblikovalec Jaime Hayon

17. 2. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko

Jaime Hayon, španski oblikovalec, častni gost, oblikovanje

"Ne gre prezreti, da je moje oblikovanje namenjeno ljudem, temu, da ga ljudje uporabljajo. Oblikovanje mora zbujati čustva, zagotoviti dobro počutje, osrečevati," pravi španski umetnik in oblikovalec Jaime Hayon. Nekateri njegovo delo opisujejo kot dobro mešanico umetnosti in industrijskega oblikovanja, drugi pravijo, da je moška različica rojakinje Patricie Urquiole, le da je v njegovem delu več igrivosti in humorja. Na mednarodnem pohištvenem sejmu Furniture & Light Fair v Stockholmu so ga kot častnega gosta povabili k posebni predstavitvi, na kateri je postavil na ogled svoja dela v oblikovanju pohištva in dekoracije za dom.

Jaime Hayon je eden najpomembnejših sodobnih oblikovalcev s svojstvenim pristopom. Občudujemo lahko njegove igrive izdelke, ki so na meji med umetnostjo in oblikovanjem, začinjeni s kančkom humorja ter inovativnostjo. V svoji karieri se je lotil že marsičesa, saj njegovi izdelki nastajajo na različnih področjih oblikovanja od modnih predmetov in pohištva do zasnove interierjev trgovin in hotelov.

Od umetnosti do dizajna

Hayon se je rodil v Madridu leta 1974. Po končanem študiju industrijskega oblikovanja v Madridu in Parizu se je pridružil Benettonovi akademiji za oblikovanje in komunikacije Fabrica, kjer je med letoma 1997 in 2003 vodil oblikovalski oddelek. Leta 2000 je ustanovil svoj studio, v katerem se s svojo ekipo posveča najrazličnejšim projektom. Danes ima izpostave svojega studia v Italiji, Španiji in na Japonskem.

Hayon je znan kot oblikovalec, ki premika meje. Sodi namreč med ustvarjalce, pri katerih so v njihovih delih zabrisane meje med umetnostjo, dekoracijo in oblikovanjem. Oblikoval je že za številne priznane blagovne znamke z zelo različnih področij, njegova umetniška dela pa so uvrščena v stalne zbirke znanih svetovnih institucij. Na njegovem oblikovalskem seznamu so tako podjetja Baccarat, Lladró, Fritz Hansen, Magis, Ceccotti, & Tradition, Moooi, Bosa, Paola C, Cassina, Gaia & Gino, The Rug Company, Casssina, Nodus, BD Barcelona, Bisazza, Expormim, Metalarte, Camper in številna druga.

Večkrat so loteva duhovitih izdelkov iz keramike, ki nastajajo za podjetja Bosa, s katerim sodeluje že več kot desetletje, Lladró, Baccarat. Oblikoval pa je tudi že mnogo stolov in naslanjačev. Med najnovejšimi je kolekcija oblazinjenega pohištva za avstrijsko podjetje Wittmann. Nastala je mešanica mediteransko-baročnega sedežnega pohištva, ki v sebi skriva tudi brezčasnost.

Pred nekaj leti je za podjetje Barcelona design pripravil reinterpretacijo moderne klasike, stola Lounge Chair, ki sta ga oblikovala Ray in Charles Eames, in na njem pustil svoj značilni pečat. Ta izstopa tudi v kolekciji, ki jo je za omenjeno podjetje pripravil ob deseti obletnici obstoja. A, ko govorimo o sodelovanju z Barcelona design ne moremo mino odlagalne mizice v obliki opice, ki jo je zanje zasnoval pred dvema letoma. Pogled na opico s pladnjem pušča mešane občutke. Kot je o njej dejal avtor, je navdih našel v afriških tradicionalnih mizicah, ki so bile narejene iz masivnega lesa, sam pa je vzel sodobnejši material, betonsko smolo. A takšni kosi niso nenavadni za enega najbolj prepoznavnih sodobnih španskih oblikovalcev. V njegovem delu najdemo tako eleganco in funkcionalnost kot veliko humorja in igrivosti, pa tudi španskega temperamenta.

V začetku letošnjega leta so bili kosi pohištva z njegovim značilnim podpisom na ogled na sejmu IMM v Kölnu, v prvih najavah milanskega pohištvenega sejma, ki bo letos med 4. in 9. aprilom, pa se število podjetij, za katere je pripravil novosti, veča iz dneva v dan.

Tudi seznam interierjev hotelov, restavracij in trgovin, pod katere se je podpisal, je kar zavidljivo dolg. Med zadnjimi projekti je nova restavracija Le Sergent Recruteur v Parizu, ki jo vodi z Michelinovimi zvezdicami nagrajeni chef Antonin Bonnet. Vodilo pri zasnovi interierja je bilo enako, kot ga ima sama restavracija: "živi, jej in počivaj". Tako si je oblikovalec zamisli dokaj preprost in izčiščen interier, ki deluje toplo, prijetno in hkrati unikatno.

Soba 506

Pred dvema letoma pa ga je doletela čast, da je oblikoval sobo 506 v kultnem hotelu SAS Royal v Københavnu. Hotel, ki so ga odprli leta 1960 kot prvi dizajnerski hotel, je v danski prestolnici načrtoval znameniti arhitekt Arne Jacobsen. Od hotela razen zunanjosti ni veliko ostalo, zgolj ena originalna soba, ki je urejena tako, kot si jo je zamislil Jacobsen. Ta je takrat poleg arhitekture zasnoval tudi notranjo opremo hotela s pohištvom, ki ga podjetje Fritz Hansen izdeluje še danes in med katerimi so svetovno znani stoli Egg, Swan in Drop. Pri omenjenem podjetju so se pred dvema letoma odločili za prenovo sobe 506 in za to najeli Hayona, ki je sobo opremil s kosi pohištva iz svojega obstoječega nabora. V sobo je tako postavil zofo Favn, naslanjač Ro in mizo Analog. V sobo je postavil tudi Jacobsenov stol Drop v obliki kapljice, ki izhaja iz originalne opreme hotela iz leta 1960 in ga je podjetje Fritz Hansen po petdesetih letih znova uvrstilo v proizvodnjo.

Pečat v Madridu

Prav tako je pred kratkim zaključil projetk opreme hotela Barceló v Madridu, ki je umeščen v stolpnico iz leta 1957, zavzema pa devet nadstropij. V lobi hotela je umestil ogromno skulpturo medveda, pobarvanega v črno-bele črte in z zlatim klubukom na glavi. Tudi tu je uporabil svoj obstoječi dizajn oz. opremo, ki jo odlikujejo značilne oblike in barvna shema, ki daje vtis razkošja. Kot sam pravi, je želel ustvariti unikaten prostor, v katerem odseva nova vizija Španije, ki po njegovem ni blizu tradicionalni astetiki. Madrid, Hayonovo rojstno mesto, pa po njegovem predstavlja špansko raznolikost in bogato kulturo.

Hayon je prav tako večkrat svoja umetniška dela predstavlja na razstavah po svetu. Nedavno je bila to retrospektiva njegovega dela z naslovom Funtastico, ki je bila na ogled v muzejih v Groningenu na Nizozemskem in Tel Avivu v Izraelu. Prav tako je bil večkrat nagrajen kot najboljši oblikovalec, lani ga je s tem priznanjem nagradila revija Elle Deco Internationl, pred tem pa je tudi že leta 2010 to lovoriko prejel na pariškem sejmu pohištva Maison & Objet. Revija Times ga je uvrstila na seznam stotih najpomembnejših ustvarjalcev našega časa, pri reviji Wallpaper pa menijo, da je eden najbolj vplivnih oblikovalcev zadnjega desetletja.

Do zdaj so se na stockholmskem sejmu kot častni gostje predstavili Patricia Urquiola, Ronan and Erwan Bouroullec, Naoto Fukasawa, Konstantin Grčič, Giulio Cappellini, Ineke Hans, Paul Smith, Arik Levy, Inga Sempé, Oki Sato/Nendo, GamFrates, Ilse Crawford in Barber & Osgerby.

KOMENTARJI

Dragan Krstič
19. 2. 2017 08:54

95% slovenskih takoimenovanih arhitektov in designerjev za notranjo opremo vam bo na vprašanje če poznajo izdelke Jaimeja Hayona odgovorilo: kdo pa je to? Pozabili ste omeniti njegove lestence, znamenite Josephine in Copacabana. Aja Copacabano pa poznam, sem se že tam namakal/a/.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE