Transport divjih živali: vsaka žival ima svoje zahteve

17. 5. 2011 | Besedilo: Staš Ivanc, Delo | Fotografije: Ljubo Vukelič/Delo

transport živali, divje živali, živalski vrt, zoo

V ljubljanskem živalskem vrtu se od sredine marca zadovoljno sprehaja Reinhold. Veliki žirafji samec je k nam pripotoval iz Madžarske, od koder se je vozil celih deset ur. Ker je za cel meter večji od preostalih žiraf iz ljubljanskega vrta, je bil tudi njegov prevoz nekaj posebnega.

Na avtocestah namreč veljajo precej stroge omejitve glede višine vozil, zato se je moral voziti s sklonjeno glavo, vsaki dve uri pa sta se s češkim voznikom Zdenekom Barto, ki je doslej prepeljal že 362 žiraf, ustavila, da se je Reinhold lahko za pol ure zravnal, malce odžejal in okrepčal.

V Ljubljani se zdaj počuti odlično, z drugimi žirafami je že kakšna dva tedna; najprej je bil še ločen od preostalih, da so se postopoma privadili drug na drugega. Transport žirafe je kar zahteven, pojasnjuje Irena Furlan, biologinja in pedagoška vodja Živalskega vrta Ljubljana, saj je treba upoštevati višino živali in se hkrati prilagajati omejitvam na cestah. Reinhold je bil sploh poseben primer. Prevoz divjih živali se razlikuje od primera do primera.

Zmanjševanje stresa

Za transport živali je še kako pomembno, da je vse stoodstotno pripravljeno vnaprej: od veterinarjev, skrbnikov, hrane in vode za žival, pa do urejenih papirjev in samega transporta. A kljub še tako doslednim pripravam se včasih vmeša dolga roka usode. Pred leti, ko je Zdenek Barta prevažal žirafo iz Slovaške v Italijo, se je vanj zatelel tovornjak. Voznik je zaspal za volanom in od zadaj trčil v Bartovo prikolico. Kakor je povedal izkušeni prevoznik, je nesreča imela hude posledice za žival, poškodovana sta bila tudi avtomobil in prikolica, sam pa jo je odnesel z nekaj praskami.

Olajšave in tegobe EU

Vsako žival na poti spremljajo pogodba, veterinarski certifikat – v ljubljanskem ZOO uporabljajo tudi evidenco mednarodnega informacijskega sistema za živalske vrste ISIS –, nekatere živali pa potrebujejo tudi dokument Citesa, mednarodne konvencije o trgovini z ogroženimi živalskimi vrstami. To je dokazilo, da žival prihaja iz živalskega vrta, ne iz narave, saj je na svetu veliko primerov ilegalne trgovine z živalmi.

Transport je mogoče urediti že v kakšnem mesecu, odvisno od tega, kakšno dokumentacijo potrebujejo, katere veterinarske preiskave je treba opraviti in kdo izvaja transport. Najhitreje gre, če prevoz izvedejo sami.

Več o transportu divjih živali si lahko preberete na www.delo.si!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE