Paradižnikova in krompirjeva plesen

Kmetijski strokovnjaki opozarjajo, da se je po izredno mokrem začetku rastne dobe in sedanji otoplitvi zelo povečala nevarnost za pojav krompirjeve plesni. Je najbolj pogosta in najbolj nevarna bolezen krompirja in paradižnika. Pogostejša je v mokrih in hladnih poletjih. Če se je morda na krompiriščih kje že pojavila, velja še posebej poskrbeti, da odstranjena cima ne pride v kontakt s paradižnikom. Okuženi deli rastlin ne sodijo na kompost, temveč jih je treba zažgati.

Bolezen na krompirju prepoznamo po rumeno-rjavih pegah brez izrazitih obrisov. Te hitro odmrejo in postanejo temno rjave ali temno sivkaste in se naglo širijo. Na spodnji strani listov je ob robu peg ob deževnem vremenu ali zjutraj ob rosi vidna snežno bela plesniva prevleka. Na sosednje rastline se gliva širi s trosi; prenašata jih veter in dež. Napredovanje bolezni lahko zadrži vroče in suho vreme, toda takoj ko se razmere spremenijo, se bolezen širi naprej. Gomolji prenehajo rasti, ko so uničene tri četrtine cim.

Vrtičkarjem, ki krompirja niso škropili in imajo močno okužene rastline, strokovnjaki priporočajo, da cimo čim prej pokosijo in jo odstranijo s površine, z izkopom gomoljev pa počakajo vsaj dva tedna, da se povrhnjica na njih utrdi. S tem bodo zmanjšali nevarnost okužb in gnitja.

Na paradižnikovih listih se plesen pojavi v obili cm velikih rjavkastih lis. Ob večji zračni vlagi se pod nekaterimi lisami na spodnji listni ploskvi pojavijo sivkasta trosišča. V dolgotrajnem vlažnem vremenu lise prerastejo v madeže, povečuje pa se tudi njihovo število, tako da na koncu porjavi ves list. Rjavi madeži se lahko pojavijo tudi na plodovih in se sčasoma razširijo po površini. Meso otrdi in postane neužitno. Ena od možnosti zaščite paradižnika na prostem je škropljenje s kupljenim ali doma narejenim pripravkom na osnovi njivske preslice.
 

KOMENTARJI

sheVanka
16. 9. 2013 11:57

Ukvarjam se z vprašanjem, kako zažgati plesniev rastline in predvsem plesnive plodove, ki so polni vode. Ideje dobrodošle.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE