Karantenske bolezni rastlin

26. 9. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar

karantenske bolezni

Karantena se ne uporablja samo za preprečevanje prenosa človeških bolezni, temveč tudi za preprečitev prenosa nevarnih rastlinskih škodljivcev ali povzročiteljev bolezni iz ene države v drugo. Zaradi nevarnosti širjenja se posebna pozornost posveča pregledom rastlin na meji, rastline pa dobijo t. i. rastlinski potni list, ki dokazuje, da so bile pregledane.

 

Karantenski škodljivi organizmi so omejeno razširjeni in posebno nevarni za rastline, zato ker so prenašalci bolezni. Prenašajo s sadikami, raznimi deli rastlin, zemljo itd. Za njihovo zatiranje so potrebni posebni ukrepi. V večini primerov se okužene rastline izkrči in uniči. Ti organizmi se ne smejo širiti v drevesnicah, matičnih nasadih in nasadih, namenjenih pridelavi sadja. Potrebni so redni pregledi dreves v času vegetacije in upoštevanje fitosanitarnih ukrepov, ki jih predpiše Uprava za varno hrano, veterinarstvo in zdravje rastlin UVHVVR. Za nekatere je denimo določeno razmejitveno območje okoli žarišč bolezni, v katerem je obvezno škropljenje proti bolezni. Med karantenskimi boleznimi sadnega drevja je tudi nekaj tistih, o katerih smo v tiskani prilogi Dela in dom 18. septembra pisali v prispevku Kužna drevesa je treba uničiti: denimo hrušev ožig, leptonekroza koščičarjev in češpljeva šarka. Poleg njih so v sadjarstvu karantenske tudi plodova monilija, jagodna oglata listna pegavost in kostanjev rak. Med karantenskimi škodljivci, ki povzročajo veliko gospodarsko škodo sta tudi kostanjeva šiškarica in v vinogradništvu ameriški škržatek, ki je prenašalec zlate trsne rumenice, fitioplazmatske bolezni, zaradi katere lahko v nekaj letih propadejo celi vinogradi. S karantenskimi boleznimi in škodljivci imamo opraviti tudi v poljedeljstu, vrtnarstvu, drevesničarstvu in gozdarstvu. Fitosanitarnih predpisov, pripravljenih za obvladovanje posamezne bolezni, v sadovnjakih niso dolžni upoštevati le profesionalni sadjarji, temveč vsi lastniki rastlin, ki na njih opazijo simptome karantenski bolezni. O njih se lahko podrobneje pučijo na spletnih straneh Uprave za varno hrano, veterinarstvo in zdravje rastlin ali portalu Fito-info (Slovenskem informacijskem sistemu za varstvo rastlin) v razdelku Posebna obvestila, s sumom pa morajo seznaniti fitosanitarnega inšpektorja, strokovnjaka službe za varstvo rastlin na lokalnem kmetijsko gozdarskem zavodu ali kar UVHVVR.      

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE