V tokratni številki Delaindom

28. 6. 2016 | Besedilo: Uredništvo Deloindom

vsebina

V tokratni številki priloge Deloindom, 29. junija 2016, preberite:

Notranja oblikovalka Sara Lavoine je daleč na jugozahodu Francije, v regiji, ki ji pravijo francoska Toskana, odkrila staro razpadajočo kmetijo in se vanjo takoj zaljubila. V pičlih devetih mesecih je obudila starodavno domačijo iz 17. stoletja in jo posodobila, ne da bi okrnila njeno prvotno podobo. Prenovljeno kmetijo med vinogradi predstavljamo v rubriki Odprta vrata.

»Če bi se za bazen odločal še enkrat, bi spremenil le vreme,« pravi Slavko po skoraj trinajstih letih, kolikor jih je minilo, kar si je na vrhu slikovitega hriba nad Hrastnikom zgradil bazen. Odločitve ni nikoli obžaloval, čeprav priznava, da je imel kar nekaj sreče. Ni si ogledal »kakšnih dvajset bazenov«, da bi zagotovo vedel, kakšnega izbrati, in ni se pogovarjal z vsaj peščico ljudi, ki bi bazen že imeli, da bi spoznal njihove izkušnje. Pa vendar zdaj prav to svetuje tistim, ki se odločajo za bazen, enako kakor Emil iz okolice Ljubljane. Čeprav je odraščal ob bazenu in mu je bilo domače vse, povezano z njim, se je pred tremi leti, ko ga je sklenil postaviti ob svoji novi hiši, posvetoval še z nekaj prijatelji z izkušnjami. Njuni izkušnji podrobneje predstavljamo v članku z naslovom Praktični izkušnji dveh uporabnikov.

Pišemo tudi o novih trendih in oblikovalskih izzivih v kopalnicah. Ta je v zadnjem desetletju doživela precej sprememb. Postala je večja in enakovredna drugim delom stanovanja ali hiše. Zasnova opreme je celostna, ni dovolj, da izberemo umivalnik, kad, prho in nekaj omaric, ne smemo pozabiti niti na osvetlitev in dodatke, ki v njej ustvarjajo prijetno vzdušje. Ne glede, ali gre za veliko ali majhno kopalnico, je na prvem mestu udobje.

Naravne danosti, kot sta geološka sestava tal in morfologija terena, zahtevajo kar nekaj pozornosti pri gradnji in temeljenju stanovanjskih hiš in gospodarskih objektov. Ker se v praksi vse bolj odločamo za gradnjo tudi na neugodnih temeljnih tleh, je izbira najustreznejšega načina temeljenja vse pomembnejša, da se izognemo poznejšim težavam zaradi posedanja ali celo plazenja objektov. O prvem gradbenem posegu pri gradnji stanovanjske hiše podrobno pišeta strokovnjaka Gradbenega inštituta ZRMK. 

Ivan Esenko pa je tokrat pod drobnogled vzel živali na vrtu. Vrt ni samo prostor z vrtninami in okrasnimi rastlinami. V njem ima svoje mesto tudi tista živa narava, ki ni s koreninami privezana na tla. To so živali. Tudi v tem okolju so ključnega pomena, čeprav bo marsikdo podvomil o nevidnih povezavah, ki jih ima živalski svet s pridelkom na vrtu oziroma ravnovesjem v naravi onkraj vrtnega plota. Vretenčarji so zaradi svoje velikosti najbolj prepoznavni, posebno ptice, ki jim na vrtu večinoma pripisujemo pozitivno vlogo. Obdaja pa nas tudi svet majhnih in neopaznih.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE