Iz nove številke revije Deloindom+: Vsaka elastika enkrat popusti

16. 7. 2014 | Besedilo: Ba. P.

oddih, počitnice, dopust, Marija Molan

Odgovor na vprašanje, zakaj sploh potrebujemo dopust, je preprost, pravi doc. dr. Marija Molan, univ. dipl. psihologinja in višja zdravstvena svetnica na Kliničnem inštitutu za medicino dela, prometa in športa: »Zato da se spočijemo, sprostimo in obnovimo.«

Povsem logično se nam zdi, da elastike ne moremo natezati v nedogled. Prej ali slej se bo namreč preveč raztegnila, popustila ali se celo strgala. Nekaj podobnega se lahko po besedah sogovornice, s katero smo se pogovarjali za tokratno, poletno, izdajo revije Deloindom+, zgodi človeku, ki je ves čas z eno nogo v službi, saj nosi službene obveznosti domov, tam pa prav tako poskuša narediti vse, kar se od njega pričakuje – če ne bo vsaj občasno popolnoma odmislil službe, se umaknil od obveznosti, sprostil in poskrbel za obnovo telesa in duha, se bo prej ali slej zlomil.

Kako pogosto naj bi to storili? Večkrat na leto po nekaj dni ali enkrat, morda dvakrat na leto, a takrat za več dni skupaj?

To je odvisno predvsem od starosti. Starejši gredo raje večkrat na leto na krajši dopust, mlajši in tisti z družino običajno sledijo 162. členu zakona o delovnih razmerjih, ki pravi, da je letni dopust mogoče izrabiti v več delih, vendar mora en del trajati najmanj dva tedna.

Tudi sama zagovarjam to stališče, še bolje bi bilo, če bi trajal tri tedne.

Zakaj?

Človek potrebuje kakšen dan ali dva, da si oddahne od vsakodnevnih obremenitev in se v miru pripravi na dopust. Dopust naj potem izkoristi za obnovo telesa, pa tudi za obnovitev družinskih in socialnih vezi, na kar vse preradi pozabljamo. Ko prideš z dopusta, je dobro imeti še kakšen dan, da v miru pospraviš in se pripraviš na delovni teden. Najslabše je, da v nedeljo pozno zvečer prideš z dopusta, v ponedeljek navsezgodaj pa moraš biti že v službi, kar pomeni, da stvari pogosto ostanejo v kovčkih vse tja do konca tedna. Seveda se potreba po dopustu razlikuje od človeka do človeka, od tega, kako blizu meje svojih zmogljivosti deluje in kako dolgo lahko tako deluje. Če si zelo na meji svojih zmogljivosti in zato ves čas blizu preobremenitve, je priporočljivo načrtovati pogostejši oddih. To še zlasti velja za starejše, pri katerih se znaki preobremenitve kopičijo.

Več o tem, zakaj je tako pomembno, da si vzamemo oddih in zakaj je še pomembnejše, s kom in kako preživimo dopust, preberite v poletni izdaji Delaindom+.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE