Vrtno pohištvo: Poletna dnevna soba

14. 6. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

vrtno pohištvo, poletna dnevna soba, terasa, balkon, gugalnica, vrtne postelje, senčniki

V toplejših mesecih leta se življenje iz dnevne sobe preseli na vrt, teraso, balkon – v kotiček v zelenju in senci. Kaj nanj postaviti, da bo prijetno, udobno in funkcionalno? Izbira je odvisna od naših želja in prostora, ki ga imamo na voljo, ob tem je treba misliti tudi na finančno in estetsko plat. Možnosti je nešteto, od udobnih postelj, sedežnih garnitur, ki bi lahko stale tudi v dnevni sobi, do gugalnih mrež in sedežev, ki kar vabijo v svoj objem.

1. Senčenje – Drevesa nam dajejo najprijetnejšo senco, vendar v najhujši pripeki to ni dovolj. Še bolj premišljeno je treba poskrbeti za senčenje tam, kjer naravne sence ni. Vsekakor bomo potrebovali vsaj kakšen senčnik. Na voljo je cela vrsta različnih modelov. Zdaj so precej večji, kot so bili še pred nekaj leti. Lahko so okrogli, štiri- ali osemkotni. Katero obliko bomo izbrali, je odvisno tudi od tega, kaj želimo z njim senčiti. Narejeni so iz kombinacije lesa, jekla in aluminija ter vodoodpornih tkanin, tako da prenesejo različne vremenske vplive. Priporočljivo je izbrati senčnik v svetlejših odtenkih, saj temne barve ne odbijajo sončnih žarkov, zato bo pod njim bolj vroče (kolekcija Salento, Unopiu).

2. Udobne zofe – Na prvi pogled je težko določiti, ali je zofa namenjena za zunanjo ali notranjo uporabo, ta meja je že dokaj zabrisana. Po videzu, obliki in barvah se niti ne razlikujejo več, uporabljeni so le drugačni, trpežnejši materiali, ki bolje prenašajo vremenske vplive. Tako proizvajalec zofe na fotografiji obljublja, da se blazine posušijo v eni uri po tem, ko jih je zmočila poletna nevihta. Ker je tudi pri zunanjem pohištvu poudarek na udobju, so nepogrešljive mehke blazine in kombinacije z gugalniki, tabureji ter klubskimi mizicami. Barve sledijo smernicam v notranjem oblikovanju. Letos so tako v ospredju umirjeni sivi, naravni in zemeljski odtenki ter pasteli. Ti se lepo podajo h kovini in lesu (kolekcija Urban, oblikovanje Kato, Cane Line).

3. Les in kovina – Pri vrtnem pohištvu je še vedno v ospredju les, zlasti tikovina, saj se ob vseh drugih dobrih lastnostih najlepše poda v naravo. Tik, ki ga poznamo pod botaničnim imenom Tectona grandis, avtohtono uspeva v Burmi, na Tajskem in v Indiji, gojijo pa ga tudi na plantažah drugod v jugovzhodni Aziji, zlasti v Indoneziji, ter v Južni Ameriki, na Kitajskem, Šrilanki, v Nigeriji in na drugih območjih v tropskem pasu. Kakovost tikovega lesa je odvisna od geografskega izvora in starosti. Star mora biti vsaj 60 let, da je vsebnost olja v njem dovolj velika in je zares odporen proti zunanjim dejavnikom. Na zraku pod vplivom UV-žarkov in kisika posivi. Če tega ne želimo, ga premažemo s tikovim oljem ali drugim zaščitnim premazom za tikovino. Pogosto tikov les (pa tudi druge vrste, ki jih uporabljajo za zunanje namene) kombinirajo s kovino. Iz nje je največkrat ogrodje, ponavadi gre za nerjavno jeklo, barvan aluminij in kovano železo. V zadnjih letih so trendovske prašno barvane garniture iz aluminija (kolekcija Swing, oblikovanje Patrick Norguet, Ethimo).

4. Guganje na terasi – Oblikovalci vrtne opreme ponujajo zanimive rešitve za sproščeno poležavanje na domačem vrtu. Že nekaj sezon so med vrtnim pohištvom v ospredju viseče različice. Stoli, počivalniki za enega ali dva, z baldahinom ali brez njega – možnosti je nešteto, vsem je skupno to, da visijo: lahko izpod stropa, z močnejše veje na drevesu ali imajo svoje ogrodje (arhiv Maisons du Monde).

5. Vrtne postelje – Klasičnim vrtnim garnituram, ki jih najpogosteje umeščamo na terase, so se v zadnjih letih pridružile vrtne postelje, ki postajajo vse bolj priljubljene. Vse več proizvajalcev namreč v svoje nove kolekcije za zunanje prostore vključi tudi kakšno udobno posteljo. Običajno so zasnovane tako, da je poskrbljeno za senčenje. Nad njimi so razprostrti baldahini, platnena senčila ali lesene lamele, ki jih prilagajamo glede na položaj sonca. Za udobje med poležavanjem pa so dodane mehke blazine. Barve in vzorce seveda izberemo po svojih željah in glede na slog samega zunanjega prostora. Namig: naravni les in bela barva se lepo podata v naravo in k različnim slogom (kolekcija Essenza, Ethimo).

6. Osvetlitev vrta – Poleg funkcionalne razsvetljave na vrtu, s katero osvetlimo parkirne površine, poti, stopnice, lahko vrt krasijo svetila, ki poudarijo zanimive elemente, ustvarijo silhuete drevesnih krošenj in podobno. A takšno osvetlitev je najbolje načrtovati hkrati z načrtovanjem ureditve vrta. Lahko pa si pomagate tudi drugače. Če ste se namenili osvetliti že urejen vrt, lahko uporabite priljubljene solarne svetilke. Pomembno je le, da jih postavite tako, da bodo čez dan prestregle dovolj sončne svetlobe. Prav tako je na voljo nekaj različnih oblik prostostoječih svetilk iz umetnih materialov, ki pa delujejo na baterije za ponovno polnjenje. Za posebno vzdušje lahko izberete tudi vrtne bakle ali lanterne s svečami (Modo Luce).

 

PREBERITE ŠE:

10 vrtnih zof

Vrtno pohištvo za najmlajše

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE