Odprta vrata: Vse v enem

21. 9. 2015 | Fotografije: arhiv arhitektke

varovano stanovanje, majhno stanovanje, Špela Kokalj, odprta vrata

Zasnova majhnih stanovanj je vedno izziv, pravi arhitektka Špela Kokalj, ki se je tokrat lotila interierja varovanega stanovanja, velikega štirideset kvadratnih metrov. Kako zadostiti vsem funkcijam bivanja v enem prostoru, je bilo glavno vprašanje, ki je zahtevalo temeljit premislek in skrbno načrtovanje. Nastalo je moderno zasnovano stanovanje, ki ponuja različne možnosti bivanja in spreminjanja funkcije prostora glede na trenutni navdih in potrebe.

»To je stanovanje za mladostnega gospoda. Izhajali smo iz želje, da kljub majhni kvad­raturi ohranimo dovolj velik bivalni del, hkrati pa poskrbimo za možnost zapiranja spalnega dela,« pojasnjuje arhitektka Špela Kokalj. Stanovanje je imelo dokaj kvadraten tloris z opremljeno kopalnico in izhodom na teraso. Že sam tloris je ponujal rešitev za umestitev postelje v globok kot, kjer se je brez večjih težav dalo urediti zapiranje. »Dovolj je že, da ta del svetlobno zastremo, da ima tisti, ki si želi spati, temo,« pravi arhitektka. Okrog postelje so zato vgradili drsna vrata. Ko so zaprta, je spalni del ločen od bivalnega, ko pa so odprta, so skrita, da jih skoraj ni opaziti, stanovanje pa deluje odprto in omogoča krožno gibanje.

Medtem ko je postavitev spalnega dela narekoval tloris, pa se je bilo treba za vse druge funkcije vživeti v življenjski slog uporabnika. Naslednji temeljit premislek je bil, kam umestiti televizor. Niso želeli, da bi bil pri spalnem delu, saj je to prostor, kjer se regeneriraš, po drugi strani pa si je včasih lepo ogledati kakšen film iz postelje. Zato so se odločili za drzno potezo, da so v majhnem stanovanju v središče postavili tehnološki boks s televizorjem. Del s televizorjem se da obračati za 360 stopinj, kar omogoča gledanje televizije tako s kavča ali izza jedilne mize kot s postelje.

Kuhinja, izdelana po meri, je urejena v predvideni niši. Zasnovana je tako, da je lahko vse pospravljeno, tudi stikala za aparate so na primer skrita v omarici. Tako kuhinja, ki je del dnevnega prostora, na prvi pogled niti ne deluje kot kuhinja. Ker mora biti v njej na prvem mestu funkcionalnost in vse na dosegu rok, poudarja arhitektka, zgornje kuhinjske omarice ne segajo do stropa, saj bi bile težko dostopne. Svetlobo so tu umestili v dve liniji: ena je spodaj, vgrajena v dno omaric, in osvetljuje delovno površino, druga je zgoraj na vrhu omaric in prav tako skrita, ta med drugim pride prav zvečer, na primer pri gledanju televizije.

V majhnih stanovanjih je vedno velik poudarek na prepotrebnih shranjevalnih površinah. Garderobne površine so nanizane ob eni steni, pravzaprav je en element potegnjen čez vse stanovanje, da navidezno poveča prostor, pojasnjuje arhitektka. Garderobna omara se tako začne v predsobi. Namenjena je za odlaganje vrhnjih oblačil in tudi shranjevanje drugih oblek. V spod­njem delu ima police za čevlje in nekoliko večje prekate za shranjevanje drugih stvari, na primer sesalnika. V garderobni omari so prav tako pospravljene knjige, v njej je skrita celo klimatska naprava. Dodatne shranjevalne površine so še v predalih postelje in v dveh visokih omarah ob straneh postelje. Po besedah Kokaljeve dimnik oblikovno definira omaro, višina postelje pa nišo, primerno za predmete, ki bi jih želeli pokazati. Dimnik in niša za lepe predmete sta obložena z zlato rjavo tapeto. Ker gre za majhen prostor, pa so za garderobne omare izbrali belo barvo, da delujejo kot stene in stanovanje ostaja prostorno. Rjav odtenek so uporabili še za vzglavje postelje. Zakaj prav rjava? Na terasi in v atriju se pojavi ta odtenek, zato smo ga vnesli tudi v notran­jost, odgovarja arhitektka. Da pa ne bi bilo preveč zemeljskih tonov, so v kuhinji raje dodali modro, to je barvo vode, in sivo. Tudi drugo pohištvo je v belih odtenkih, toplino vnaša klasičen hrastov parket, za prijetne ambiente skrbi osvetlitev. Posebno sence na stenah, ki jih meče viseča luč nad jedilno mizo, reflektorji po stropu pa ustvarjajo scensko osvetlitev. »Na stenah se z usmerjeno reflektorsko osvetlitvijo pojavijo odbleski, zaradi česar prostor ni enakomerno osvetljen, ampak scenografsko kot v gledališču,« pojasnjuje Kokaljeva prednosti osvetlitve z majhnimi, komaj opaznimi reflektorji na stropu.

Poseben pečat dajejo stanovanju ogledala v obliki šestkotnikov, ki so jih umestili na dve steni. Z njimi so vanj pripeljali naravo, saj v njih odsevajo pogledi iz zunanjosti, ki se prepletajo s scenografijo notranjosti. Vsi ti odboji povečajo prostor, pravi arhitektka in dodaja, da se stanovanje prav tako zdi večje, če omogoča veliko različnih dejavnosti in se jim lahko prilagaja.

KOMENTARJI

marko
4. 10. 2016 11:19

Jaz imam to težavo, da živim v pritličnem stanovanju in je stalno temen. kako bi lahko izboljšal osvetlitev?

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE