Razstava Razkrite roke

11. 9. 2012 | Besedilo: A. Z.

delavnice, razstava, ročna dela

V sredo ob 18. uri bodo v Etnografskem muzeju v Ljubljani odprli razstavo Razkrite roke, ki je del istoimenskega projekta skupine oblikovalk Oloop – Jasmine Ferček, Tjaše Bavcon in Katje Burger. Na razstavi bodo na ogled rezultati učenja in druženja priseljenk iz Bosne in Hercegovine, Makedonije in Kosova, živečih na Jesenicah, pod mentorstvom prej omenjenih oblikovalk. Slednje so svoje znanje delile s skupino žensk, ki jim je tekstilno ročno delo blizu. Projekt pa je nastal iz želje po razširitvi delovanja in preseganja koncepta sodobnega oblikovanja tako, da so mu dodale družbeno angažirano noto.

"Želele smo deliti znanje s skupino žensk, ki jim je tekstilno ročno delo blizu, želele smo se učiti iz skupnega ljudskega izročila in ustvariti nekaj sodobnega, nekaj za današnji čas," pojasnjujejo oblikovalke in dodajajo, da jih je dokončno spodbudil in finančno podprl pri realizaciji razpis Ministrstva za kulturo RS in Evropskega socialnega sklada. Namenjen je bil izobraževanju na področju kulture s ciljem povečati zaposljivost ranljivih skupin ter njihove socialne vključenosti na področju kulture.

Naslov Razkrite roke po besedah oblikovalk namiguje, na zakrite obraze žensk, ki s svetom komunicirajo preko svojih ljubečih, spretnih in marljivih rok. Delo je potekalo v skupini 15 udeleženk, od januarja do septembra 2012 enkrat na teden, kot pravijo, je bilo prijetno in ustvarjalno druženje ob delu, pitju čaja in pogovorih o različnih temah.
Izobraževanje oz. delavnice so potekale v treh sklopih. Prvi sklop je vključeval zlasti učenje tradicionalnih tekstilnih ročnih tehnik znanih tako v slovenski kot južnoslovanski kulturni dediščini. Srečali so se s pletenjem, vezenjem kvačkanjem, polstenje ter ročnim tiskom.

V drugem delu izobraževalnih delavnic so pripravile kolekcije izdelkov. Nabrano znanje so uporabile za zasnovo in izvedbo serije izdelkov. Tu so se srečale z izdelovanjem izdelkov za dom, oblačili, copati, preprogami. Dopolnile so svoje znanje s poznavanje osnovnih oblikovalskih zakonitosti.

Tretji sklop pa so predstavitve rezultatov dela. Najprej so se na Jesenicah predstavile s stojnico v sklopu Festivala vseživljenjskega učenja, zdaj pa sledi še razstava v Slovenskem etnografskem muzeju, ki bo na ogled do sredine oktobra.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE