Na ogled veščine in skrivnosti mizarskih mojstrov

2. 10. 2015 | Besedilo: A. Z.

razstava, Narodni muzej Slovenije, mizarske veščine

V Narodnem muzeju Slovenije v Ljubljani bodo v torek, 6. oktobra 2015, ob 13. uri odprli gostujočo razstavo Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož z naslovom Pohištvo – veščine in skrivnosti mizarskih mojstrov.

"Pokrajinski muzej Ptuj Ormož hrani eno izmed treh najpomembnejših zbirk plemiškega in meščanskega pohištva v Sloveniji. Zbirka šteje več kot sedemsto kosov iz različnih stilnih obdobij, zlasti iz 18. in 19. stoletja. Pohištvo večinoma izvira iz plemiške zapuščine grofov Herbersteinov," pojasnjujejo v Narodnem muzeju Slovenije.

Pohištvo iz omenjene zbirke bodo tokrat predstavili na nekoliko drugačen način oz. iz nekoliko drugačnega zornega kota. Kot pravijo, je razstava didaktično zasnovana. Ponazarja različne postopke izdelave pohištvenih kosov oz. posameznih detajlov in obiskovalcem približuje raznovrstne krasilne tehnike ter površinske obdelave, ki so jih mizarski mojstri uporabljali v preteklosti.

"Pohištveni kosi s ptujskega gradu nas s svojimi domiselnimi oblikami in izbranim okrasjem opozarjajo na danes premalo cenjeno mizarsko ustvarjanje. Obiskovalci se bodo lahko seznanili z veščinami in skrivnostmi mizarskih mojstrov. Ob razstavi, ki bo na ogled do 10. februarja 2016, so pripravili tudi katalog.

Istega dne ob 18. uri bo prav tako v Narodnem muzeju Slovenije predavanje restavratorsko-konservatorskega svetovalca, specialista za pohištvo, mag. Boštjana Roškarja iz Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož. Predaval bo o mizarski tehnologiji med začetkom 17. in koncem 19. stoletja. Kot napovedujejo, bo predavatelj na podlagi bogatih izkušenj in s predstavitvijo posameznih primerov udeležence uvedel v svet ugotavljanja pristnosti in datiranja pohištvenih kosov ter opozoril na pasti in problematiko restavriranja historičnih predmetov. Prav tako bo predstavil mizarsko orodje in z njim povezane tehnologije izdelave, ki so jih mizarji v preteklosti iznašli in uporabljali, predstavil bo tudi les domačih in tujih drevesnih vrst ter različne površinske obdelave, hkrati pa bo opozoril tudi na raznovrstne krasilne tehnike.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE