Slovenca v Londonu prikazala »končno nekaj drugačnega«

30. 5. 2012 | Besedilo: Alenka Gorza | Fotografije: Alenka Gorza in Samo Jereb

Chelsea Flower Show, Slovenija, vrtovi, london, razstava

»Končno nekaj drugačnega,« je dejala vsakoletna obiskovalka vrtnarske razstave v Londonu, ko si je ogledovala vrt The Soft Machine, ki ga je oblikoval Tomaž Bavdež in kjer je ves čas vladala nepopisna gneča. Pa ne toliko zaradi uvrstitve, ki mu je prinesla pozlačeno (rečejo ji silver gilt) medaljo, ampak zaradi kreativnega pristopa, v katerem so združeni izčiščen koncept, inovativni materiali ter drzne in nenavadne rešitve pri oblikovanju zunanjega prostora.

Tomaž Bavdež je ves čas nasmejan odgovarjal na vprašanja obiskovalcev z vsega sveta, zgovoren (popolnoma upravičeno) pa je bil tudi na moje vprašanje, kaj mu pomeni sodelovanje na tej najprestižnejši hortikulturni prireditvi.

»To je zame fantastična izkušnja, tudi zaradi nje bom v prihodnje laže prodrl s svojimi zamislimi. Zelo sem zadovoljen, saj vidim, da obiskovalci brez pomislekov sprejemajo moje rahlo avantgardne zamisli. Veliko je tudi pozitivnih odzivov organizatorjev, ki so opazili in pohvalili naš trud in energijo, vloženo prav v vse podrobnosti. Čestitajo mi kolegi, na kar sem še posebej ponosen. In seveda na pokal za kreativnost, ki so ga letos podelili izjemoma. Zanj je zaslužna cela ekipa. Samemu, brez popolne in brezhibne tehnične podpore, mi nikakor ne bi uspelo.«

Uspeh na razstavi je zaokrožil Borut Benedejčič, z enako odlično uvrstitvijo svoje Pepine zgodbe, ki je pritegnila veliko pozornosti in se celo uvrstila na tretje mesto lestvice priljubljenosti na uradnem spletnem portalu. Kraški travnik s kamnito pastirsko kočo je resnično deloval popolnoma naravno, celo tako, da si ga je službeni pes pri varnostnem pregledu pred prihodom kraljice na vsak način hotel prisvojiti za počitek. O svojem sodelovanju na razstavi pa Borut razmišlja takole: »Seveda mi je pomembna uvrstitev, še pomembnejše pa je to, da mi je uspela postavitev tako, kot sem si jo zamislil. Odzivi obiskovalcev so naravnost neverjetni in so pravzaprav največja nagrada za oprav­ljeno delo naše male ekipe. Uresničili smo cilje večplastnosti projekta in prikazali Kras s socialnega in kulturnega vidika ter v svet prenesli sporočilo o ohranjanju kulturne dediščine in rastlinske pestrosti. Lahko trdim, da so razstavljavci in obiskovalci skupaj tisti, ki predstavljajo pravo bit te razstave.«

Oba vrtova sta upravičeno vzbudila navdušenje obiskovalcev in sodnikov, pa tudi številnih televizijskih ekip in novinarjev. Čeprav sta na prvi pogled popolnoma različna, imata dve pomembni stični točki; težnjo po nezahtevnem vzdrževanju in trajnostni pristop. Pravzaprav gre za vzpostavitev naravnih ekosistemov in tako vsak na svoj način nakazujeta smer razvoja oblikovanja vrtov.

Poglejte si še obširnejšo fotoreportažo z vrtnarske razstave Chelsea Flower Show v Londonu.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE