Leto na vrtu: Cvetoče in zeleno

15. 4. 2015 | Besedilo: Alenka Gorza | Fotografije: Alenka Gorza

okrasni vrt, tulipani, zvončki

Naj bo vrtnarsko leto uspešno! Še posebno to velja za vse začetnike in tiste, ki so si za silvestrovo obljubili, da bodo vrtu letos povrnili staro slavo in ugled. Kako pa se lotiti, da ne bo razočaranj in slabe volje? Najbolj preprosto se je obrniti na vrtne mačke. Ti so se do odgovorov in izkušenj že dokopali na svojem vrtu. Dobesedno.

Najbolje bi bilo, če bi se že januarja napovedali na vljudnostni obisk, morda za zelo zgodnjo popoldansko uro. No, tudi februar pride v poštev, sploh če je vrt še pod snežno odejo. Pravi ljubiteljski vrtnar si bo z veseljem vzel čas in ocenil vaš vrtnarski potencial. Vse se bo začelo z vprašanjem: »Koliko časa na teden pa nameravate posvetiti vrtu? Uro, dve ali več?« Saj veste, pozornost vsakomur dobro dene. In več ko je je, bolje je. Oziroma lepši je vrt. In če želite izvedeti, katere cvetlice posaditi, da bo lep vse leto, se lahko mirno usedete za dlje časa. Kajti najprej boste slišali vse o tem, kaj morate obvez­no opraviti, preden se lotite sajenja cvetočih in dišečih lepotic ter neustavljivo privlačnih lepotcev. Zemeljska dela, pa zasaditev ogrodja, načrtovanje poti, osvetlitev, pregled prsti, načrt zasaditve, nabava ustreznega vrtnega orodja in cel kup reči, na katere niste niti pomislili. Najbolje, da imate s sabo kar beležko in si čim več stenografirate. Pozneje se bo začelo delo na vrtu in ljubiteljski vrtnar ne bo imel več časa za dragocene nasvete. Ampak zdaj, ko vam opisuje svoje leto, imate njegovo pozornost le zase. Poslušajmo in izkoristimo.

Prebujanje

Februarja se začne narava prebujati z zvončki, jaricami, telohi in žafrani, ki se znajo vsi neučakano preriniti tudi skozi sneg. Z njimi res ni veliko dela, jih je pa treba posaditi že jeseni. Če niste pripravljeni potrpežljivo čakati, da se sami razmnožijo, jih raje kupite v velikem številu.

Vsega pa vendarle ni treba kupiti. Marca si lahko začnete za zelenjavni vrt sami vzgajati sadike ognjiča, zajčkov, žametnic in drugih cvetic, pa tudi s sadikami pora, solate in kolerabice lahko poskusite. Če zelenjavnega vrta nimate, je zdaj idealen čas, da ga ustvarite. In mu daste pečat s preizkušenimi starimi okrasnimi rastlinami, kot so rožlini, nageljni, naprstci, kapucinke, cinije, lilije, dalije, volčji bob, potonike in plamenke, ki so lepe tako ob leseni ograji kot ob pušpanovi obrobi. Če imate premalo prostora za geo­metrijsko oblikovane gredice s peščenimi potmi, je rešitev v dvignjenih gredah, na katerih lahko na majhnem prostoru pridelate vse za v lonec in vazo; pri obliki in materialih si lahko daste duška.

Aprila imamo že raj na vrtu. Zdaj tudi muhasto vreme ne ustavi življenja, ki se prebuja v cvetovih in poganjkih. Priča smo pravi eksploziji barv na tleh in v zraku. Narcise, tulipani, jegliči, iglaste plamenke, mačehe in spominčice se gnetejo in tekmujejo s cvet­jem v zraku. Rožnati, beli, rumeni in rdeči so cvetovi magnolij, okrasnih češenj in kutin, šmarne hrušice, forsitije in drenov. Saj sploh ne veš, kam bi gledal. Če ste pogledali navzdol in opazili, da trata ni taka, kot ste si jo zamislili, je konec aprila pravi čas, da jo z najmanj energije obnovite. Ni prevroče in ne presuho za kalitev semen trave.

Razkošje

Pestro vrtno dogajanje se prenese v maj, za mnoge najlepši mesec. Vse se bujno razvija, in ko odidejo še ledeni možje, se ni več treba bati poznih pozeb. Na okrasnih gredicah se začne prerivanje za najlepše predstave. Perunike razkazujejo krila, preizkušajo nove modne krike in konkurirajo cvetočim oblakom potonik, nad vsemi pa se dvigajo zvedavi luki. Vendar lepota hitro mine, zato je za trajno privlačne grede potreben temeljit razmislek. Ivanjščice, ostrožniki, volčji bob in naprstci lahko cvetijo še enkrat jeseni, če jih po prvem cvetenju porežete. Krvomočnice, maslenice, zvončice in ameriški slamnik cvetijo zelo dolgo. Če je med njimi prazen prostor, ga zapolnite z enoletnicami, na robove gredic pa posadite nizke rastline, ki bodo tvorile zabrisano mejo. Materina dušica, čišljak, mačja meta in nekatere krvomočnice olajšajo vzdrževanje roba. Lepe pa so tudi kot ponižne spletične kraljicam vrta.

Junij pripada vrtnicam, ki zdaj bujno cvetijo in se jim ni mogel upreti še noben vrtnar. Se pa danes za vsak okus, oko in vrt najde primerna. Lahko je bahava, z velikim cvetom in dišeča ali pa nežna in skromna, a kljub temu nedolžno razkošna. Nekatere zahtevajo vso pozornost in skrb, druge se najbolje počutijo brez vmešavanja v njihovo življenje. Počasi bodo začele naraščati temperature, julija in avgusta pa bodo z njimi že občasne težave. Da boste uživali v pogledu na vrt kljub nekaj dnevom dopusta, lahko poskrbite s trpež­nimi zasaditvami. Nekatere trajnice dobro prenašajo sušo in uživajo v soncu. Če se vam zdijo homulice in netreski premalo atraktivni, posadite helenij, rudbekije ali bodoglavce. V večje skupine, saj le tako naredijo pravi učinek.

Umirjenost

Septembra se življenje na vrtu umiri. Cvetja je še vedno veliko; presenečajo jesenske anemone, astre, preobjede, dalije in postavne okrasne trave. Nekatere grmovnice se začnejo krasiti s plodovi vseh barv, druge se počasi že oblačijo v žareče in tople barve, sadno drevje pa še dodatno pripomore k podobi obilja. Tudi na odpadlo listje in porezane suhe trajnice se ne jezite, ampak jih uporabite za kompost. Razmislite o sajenju grmovnic in drevja, saj sta oktober in november, če ne zmrzuje, idealna meseca za to. Nikar ne pozabite posaditi čebulnic, izkopati gomoljev dalij in gladiol ter pospraviti okrasnih lončkov. Pa za vrtno orodje si vzemite čas. Preglejte ga, očistite in namažite.

Počitek in načrtovanje

Pravi vrtnarski zanesenjak uživa na vrtu tudi v hladnih sapah in ivju. Nekatere rast­line moramo zavarovati pred mrazom, zimzelene je kljub zimi treba občasno zaliti, poleg tega skrbimo za svoje celoletne vrtne pomočnike in jim vsak dan natrosimo pičo. Naj bo sprehod po zimskem vrtu vsakodnevno opravilo. Le tako boste opazili vso lepoto lubja in drugih čudovitih oblik. Vrtu in sebi privoščite počitek, a decembra in januarja le premislite, kaj vam je doslej uspelo in kaj vam ni bilo najbolj všeč. Nove zamisli poiščite v knjigah, revijah ali pa se o njih pogovorite s podobno mislečimi.

To je samo prelet vrtnega dogajanja. »Zdaj moram pa res skočiti ven in preveriti, kako je z jaricami in zvončki. Morda pa tudi že ugledam prvi nebesno moder cvet jetrnika … Ja, oglasite se še kaj; morda poleti, da vam razkažem vrt.«

Arhiv revije Deloindom+.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE