Oživitev ročnega dela

29. 3. 2012 | Besedilo: Aleksandra Zorko

ročna dela, projekt, delavnice

Oblikovalke iz skupine Oloop (Tjaša Bavcon, Katja Burger in Jasmina Ferček) so se tokrat lotile kreativno-izobraževalnega projekta Razkrite roke, s katerim želijo preseči ustaljene oblikovalske prakse in opozoriti na pomen ročnega dela. Projekt je namenjen brezposelnim priseljenkam iz nekdanjih jugoslovanskih republik z namenom povečati njihovo zaposljivost na področju kulture. S projektom pa so se oblikovalke uvrstile tudi na lestvico Oninih 50, to je med 50 najuspešnejših Slovenk za leto 2011.

Projekt, ki se odvija na Jesenicah in v Ljubljani, je razdeljen v tri faze. Začel se je z učenjem in obnavljanjem znanja tradicionalnih tekstilnih ročnih tehnik, nadaljeval se bo z oblikovanjem serije sodobnih izdelkov, zaključil pa se bo s predstavitvijo procesa in rezultatov dela, to je z razstavo nastalih izdelkov, ki bo v drugi polovici septembra v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani.

Trenutno so po besedah oblikovalk v fazi zaključevanja prvega dela projekta, v katerem so se naučili oziroma osvežili različne tehnike vezenja, pletenja, kvačkanja in polstenja. "Skupina je zelo raznolika po poznavanju tehnik, spretnosti in starosti. Nekatere ženske prihajajo zaradi druženja in komunikacije, druge zaradi učenja ročnih del, nekatere pa so zelo podjetne in že komaj čakajo, da se lotimo izdelkov, da pozneje s svojim delom pridejo do komercialnih projektov in konkretnih naročil," pojasnjujeta Jasmina Ferček in Katja Burger iz skupine Oloop, ki sta vsebinski vodji projekta in koordinatorki. Na delavnicah pa sodeluje tudi Nadja Lazar kot mentorica za ročna dela.

Po njunih besedah gre za združitev več njihovih želja in dejavnosti, kot so veselje nad delom z rokami, ljubezen do tekstila, želje da bi sodelovale s skupino žensk z Jesenic, saj imajo zelo lepo izkušnjo iz pred nekaj let, ko so jih učile izdelovanja volnenih mil. "S projektom želimo razširiti pomen oblikovanja in se z njim dotakniti družbene problematike, se učiti in poučevati novih tekstilnih ročnih spretnosti, se družiti ob ročnem delu in povezovati spretne ženske roke v skupino, ki bo sposobna dela na oblikovalskih projektih," pojasnjujeta oblikovalki, kako je nastala zamisel za projekt, v katerih sodeluje 15 udeleženk, ki se na delavnicah srečujejo enkrat na teden po štiri šolske ure.

Najprej so začele s tehnikami, ki jih utrjujejo na manjših kosih, zato je do zdaj pod njihovimi spretnimi rokami nastal skupinsko ročno vezena preproga. Prav tako so prispevale pletenine za izdelavo odejic za humanitarno akcijo, namenjeno afriškim sirotam. V naslednji fazi bodo nastali tekstilni izdelki za dom (preproge in odeje) in oblačilni kosi, kot so majice, pokrivala, torbe, obutev, nakit. Kot še pravita oblikovalki, se ob tem tudi same učijo ročnih tehnik, sicer pa je projekt tako kompleksen, da se učijo zlasti tega, kako biti ves čas fleksibilen, slediti osnovnim ciljem, a se hkrati odzivati na potrebe in spremembe, ki nastajajo. Torej, sproti prisluhniti željam in potrebam posameznic ter celotne skupine.

Cilj projekta Razkrite roke, ki ga delno financira evropski socialni sklad, je oblikovati skupino, ki bo sposobna odgovoriti na potrebe trga in bo s pridobljenim znanjem ter izkušnjami laže prišla do dodatnega zaslužka oziroma zaposlitve. "Že med dosedanjim izvajanjem projekta so se nam javile oblikovalke, ki potrebujejo ročna dela za izdelavo svojih kolekcij, zato ne dvomimo, da bodo ženske svoja nova znanja lahko uporabile tudi po zaključku omenjenega projekta," še pravijo oblikovalki.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE