Deloindom+: Vzori arhitekture na podeželju

29. 9. 2013 | Besedilo: Katarina Nemanič Mal

podeželjska arhitektura

Prejšnji petek je izšla nova revija Deloindom+. V tokratni osrednji temi smo pod drobnogled vzeli sodobno podeželsko arhitekturo. Ta je za marsikoga postala zelo moteča, saj hiše, ki nimajo prav nič skupnega s slovensko pokrajino in našo stavbno dediščino, povsod rastejo kot gobe po dežju. Kaj meni o tem etnolog dr. Janez Bogataj, lahko preberete v rubriki Zadnja beseda. Naj pa izdamo, da slovenskemu podeželju pravi Disneyland.

Uvodni članek v osrednjo temo je napisala naša stalna sodelavka arhitektka dr. Živa Deu, ki je velik del svoje strokovne poti namenila prav proučevanju in ohranjanju stavbne dediščine. Med drugim piše, da merila lepega, ki so jih z neuglašenim sestavljanjem različnih gradbenih materialov in vzorov od kdo ve kod razvili slovenski graditelji, postopoma dosegajo tudi odmak­njene in razvojno zapostavljene pokrajine. Z nemogočo tekmo, kdo po postavil največjo, najbolj razgibano, okrašeno, najbolj drugačno in obstoječemu najmanj prilagojeno hišo, se degradacija starih, v pokrajino kakovostno vraščenih grajenih struktur nadaljuje, prostor slovenskega podeželja, sestavljen iz različnih kulturnih krajin, pa opaz­no izgublja podedovano lepoto, in kar bi nas moralo še posebno skrbeti, z njenim bledenjem izginja tudi pomemben del slovenske arhitekturne kulture.

O vzrokih za neprimerno gradbeno prak­so – roko na srce, ta ni značilna le za podeželje, temveč tudi za mesta, a to je že druga zgodba – ter o odnosu Slovencev do arhitekture in arhitektov smo se pogovarjali z mariborskim arhitektom Bogdanom Reichenbergom, ki brez dlake na jeziku velik del krivde pripisuje svojim stanovskim kolegom v preteklosti in tudi zdaj, s prstom pa jasno pokaže še na povprečne graditelje, ki nimajo niti osnovnega znanja o umetnostni vzgoji, skoraj nič o slikarstvu, prostoru, arhitekturi.

V reviji Deloindom+ predstavljamo tudi nekaj družinskih hiš, ki veljajo med arhitekti za vzor dobre sodobne podeželske arhitekture. Ogledali smo si hišo v Škof­jeloškem hribovju, ki kljub svoji sodobni likovni podobi ne odstopa od okoliških hiš in se navezuje na preteklost, ter kamnito hišo v slovenski Istri, ki je sodoben posnetek starega. Zbrali smo še več primerov sodobne podeželske družinske gradnje, ki so lahko vzori, da bo arhitektura na podeželju korak za korakom ubrala bolj slovensko pot.

Revijo Deloindom+ lahko kupite pri večini prodajalcev tiska ali postanete njen naročnik. Pokličite na brezplačno številko 080 11 99 ali pišite na elektronski naslov narocnine@delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE