Voda – od izvira do izpusta

31. 12. 2013 | Besedilo: Ba. P.

vode, publikacija, statistični urad, obnovljivi viri

Prebivalec Slovenije je v letu 2012 v povprečju porabil 114 litrov vode na dan ali 41 kubičnih metrov na leto. V proizvodnih in storitvenih dejavnostih smo v letu 2012 porabili v povprečju 17 kubičnih metrov vode na prebivalca, za namakanje zemljišč 2,2 milijona kubičnih metrov vode. To je le nekaj zanimivosti iz prve statistične publikacije o vodah z naslovom Voda – od izvira do izpusta, ki jo je izdal Statistični urad RS.

Statistični urad RS je v zbirki Brošure izdal prvo statistično publikacijo o vodah in tretjo iz niza okoljskih publikacij. V publikaciji Voda – od izvira do izpusta je strnjena množica podatkov, pridobljenih s statističnim zbiranjem podatkov o vodah, ki so jih avtorice publikacije uredile v pregledno in zanimivo, s številnimi podatki podprto zgodbo o vodnih virih v Sloveniji in o našem ravnanju z njimi.

Tretja iz niza okoljskih publikacij (naslova prvih dveh sta Okoljski kazalniki za Slovenijo in Okolje, energetika in transport v številkah) je opremljena tudi z grafičnimi in tabelaričnimi prikazi ter kratkimi komentarji. Avtorice mag. Mojca Žitnik, Saša Čuček in Metka Pograjc so pripoved o vodi, ki je obnovljiv naravni vir in ga je v Sloveniji veliko, le da ni enakomerno porazdeljen, zaključile s pregledom najpomembnejših poudarkov oziroma zanimivosti. Nekaj jih navajamo v nadaljevanju, podrobnejše informacije pa so na voljo na spletnih straneh statističnega urada.

  • V Sloveniji imamo 2500 kilometrov rek. Površina stoječih voda je 60,8 km2, površina morja je 180 km2, obnovljivih podzemnih voda pa imamo 3530 milijonov m3.
  • Stanje naših voda je v povprečju dobro, kemijsko stanje podzemnih voda se z leti izboljšuje.
  • Največ vode za javni vodovod se glede na vodne vire načrpa iz podzemnih virov (73 odstotkov), glede na povodja pa v povodju Donave (85 odstotkov).
  • V letu 2012 je bilo pol vode iz javnega vodovoda dobavljene gospodinjstvom.
  • Izgube vode v omrežju so še vedno zelo velike; v letu 2012 se je tako izgubilo kar 30 odstotkov vode.
  • Prebivalec Slovenije je v letu 2012 v povprečju porabil 114 litrov vode na dan ali 41 m3 na leto.
  • V proizvodnih in storitvenih dejavnostih se je v letu 2012 porabilo povprečno 17 m3 vode na prebivalca.
  • Za namakanje zemljišč se je v letu 2012 porabilo 2,2 milijona m3 vode.
  • Količina odpadnih voda iz gospodinjstev se je zmanjšala za 24 odstotkov.
  • Največ odpadnih voda se izpusti v površinske vodotoke, od tega se jih pred izpustom prečisti le 58 odstotkov.
  • V letu 2012 je bilo največ vode, 65 odstotkov, prečiščene s sekundarnim čiščenjem; s terciarnim čiščenjem je bilo prečiščenih 31 odstotkov vode, s primarnim pa le še 4 odstotke.
  • Naložbe v upravljanje odpadnih voda upadajo (v letu 2011 so znašale le 22 odstotkov vseh naložb za varstvo okolja), tekoči izdatki za varstvo voda pa naraščajo (v letu 2011 so znašali že 20 odstotkov).

Angleška različica publikacije Voda – od izvira do izpusta bo predvidoma izšla v začetku leta 2014, slovenska različica pa je dostopna tukaj.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE