Nasveti za pravilno pranje perila

Ločevanje med pisanim in belim perilom, različnimi vrstami tkanin in pravilna izbira programa za pranje na prvi pogled izgledajo kot precej zastrašujoče opravilo. Zbrali smo nekaj nasvetov, da temu ne bo tako.

Predhodna obdelava madežev

Pri manj zahtevnih tkaninah se odstranjevanja madežev lahko lotite kar doma. Najboljše rezultate boste dosegli, če boste madeže obdelali še pred pranjem, pri čemer si pomagajte s kakovostnim sredstvom za odstranjevanje madežev in mehko krtačko (lahko uporabite kar odsluženo zobno ščetko). Izbiro čistilnega sredstva prilagodite tipu madeža.

Za grahovo zrno odstranjevalca madežev nanesite na tkanino in ga nežno vtrite s pomočjo krtačke. Vse skupaj pustite stati od 10 do 15 minut, nato perilo operite kot običajno. Pri oblačilih intenzivnih barv pred tem postopkom naredite test občutljivosti, da ne bi prišlo do razbarvanja tkanine. 

Belo naj ostane belo

Da bi belo perilo tudi po več pranjih ohranilo svojo belino, ga obvezno perite ločeno od barvastih in temnih oblačil, pri visoki temperaturi in s primerno količino detergenta. Izogibajte se pretirani uporabi belilnih sredstev, saj zaradi njih bele tkanine lahko porumenijo.

Krčenje

Tkanine se najbolj krčijo v zaključnih fazah postopka sušenja v sušilnem stroju, zato je najbolje, da perilo operete na primernem programu, nato pa ga sušite pri nizkih oziroma srednjih temperaturah. Še vlažnega obesite in pustite, da se do konca posuši na zraku. Ta proces sicer lahko povzroči, da bodo tkanine - predvsem tiste iz naravnih materialov, kot je bombaž - nekoliko bolj trde na otip, a težavo lahko odpravite z likanjem. Temu se lahko izognete tudi, če perilo sušite izključno na zraku.

Najpogostejše napake

  • Prepoln pralni stroj – V naglici in želji, da čim prej opravimo s tem hišnim opravilom, pogosto v pralni stroj naložimo preveč perila. S tem naredimo več škode kot koristi, saj perilo ne bo dobro oprano, predvsem pa s tem onemogočimo zadostno izpiranje pralnih sredstev, kar lahko povzroči kožne alergije.
  • Preveč detergenta – Če boste perilu dodali več detergenta kot je potrebno oziroma kot priporoča proizvajalec, vaša oblačila ne bodo nič bolj čista. Višek detergenta, ki tudi po izpiranju ostane na oblačilih, na vlaknih naredi nekakšno prevleko oziroma oblogo, ki vpliva na to, kako tkanina diha. Zračna oblačila iz bombaža vam bodo dala občutek hladu, v oblačilih, ki ne dihajo, pa vam bo še bolj vroče, na otip pa bodo lepljiva.
  • Preveč mehčalca – Vsi imamo radi mehkobo oblačil, a če z uporaba mehčalca pretiravamo, ta na tkaninah ustvari masten film. Oblačila so na otip sluzasta, brisačam pa se denimo bistveno zmanjša vpojnost.

Vir: GalTime

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE