Mokrišča zmanjšujejo nevarnost povodnji

2. 2. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar

mokrišča

2. februar je svetovni dan mokrišč. Letos poteka pot geslom »Mokrišča ohranjajo vodne vire«, s čimer želi sekretariat Konvencije o varstvu mokrišč, imenovane tudi Ramskarska konvencija, opozoriti na pomen upravljanja voda.

Besedo mokrišča mnogi povezujejo zgolj z močvirji in tako ali drugače poplavnimi območji, vendar niso somo to. Izraz se lahko uporabi tudi za vodne ekosisteme jezer, rek ali npr. plitvih predelov morja, kjer globina obalne vode ne presega šestih metrov. Pomembno je, da združujejo značilnosti vodnih in kopenskih ekosistemov, ki so med seboj povezani in se celo spreminjajo.

Na slovenskem sezmamu mokrišč svetovnega pomena so tako poleg Cerkniškega jezera in Sečoveljskih solin vpisane tudi Škocjanske jame. Ta najpomembnejši podzemeljski pojav na Krasu in v Sloveniji je edini (naravni) spomenik pri nas, vpisan na Unescov seznam svetovne dediščin,e in prvo vpisano podzemeljsko mokrišče na svetu. Posebne življenjske razmere in kraške oblike tu ustvarja predvsem veliko nihanje vode.

Mokrišča so območja, na katerih narava zbira vodo. Z zadrževanjem nas varujejo pred poplavami, delujejo kot prečiščevalni filter in dajejo zatočišča številnim rastlinam in živalim. Čeprav so pomemben ekosistem, ena od glavnih postaj pri kroženju vode ter bogat vir hrane in pitne vode, so pri nas marsikje ogrožena. V Sloveniji, ki je sicer bogata z vodami, so regulacije vodotokov in osuševanje zemljišč povzročili, da voda hitro odteka iz pokrajine. Ena od posledic posegov v naravno okolje je znižana sposobnost zadrževanja vode. Za to funkcijo so pomembna obraščena rečna korita, mrtvice in rečni rokavi, poplavni logi in druga rahlo ugreznjena zemljišča, ki so občasno poplavljena. Če bi pri načrtovanju posegov ohranjali ali obnovili takšna območja, bi naravi pomagali zadržati vodo v pokrajini in tako znižali konice visokih voda, ki zdaj povzročajo poplave na naseljenih območjih.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE