Eksperimentiranje z energijo in energetiko

5. 5. 2015 | Besedilo: S. O.

eksperiment

30.000 obiskovalcev, predvsem najmlajših, je že obiskalo Svet energije oziroma interaktivni multimedijski center, ki ga je po vzoru ljubljanske Hiše eksperimentov postavilo podjetje Gen-I v Krškem.

Interaktivni multimedijski center Svet energije v Krškem omogoča obiskovalcem bolj podrobni vpogled v skrivnostni svet energije in energetike. Še posebej so mlajši obiskovalci navdušeni nad eksperimentalnico, kjer si skozi zanimive eksperimente lahko podrobneje predstavljajo pomen energije in energetike v vsakdanjem življenju vsakega posameznika, se spoznajo s tehnologijami proizvodnje električne energije in izobrazijo o njenih gospodarskih, družbenih in okoljskih vidikih. Svet energije je namenjen tako starim kot mladim. Predvsem pa tistim, ki želijo spoznati in razumeti osnove nastanka sveta in energije kot temeljnega gibala oziroma, kot pravijo, v podjetju Gen-I: »Vsem, ki jih zanima široko področje energetike, vsem, ki jih navdušujejo zanimivi eksperimenti, ter vsem, ki jim znanja v življenju ni nikoli dovolj.«

Vsi, ki jih zanima električna energija, se lahko najprej sprehodijo po interaktivni sodobni razstavi, nato pa obiščejo tudi eksperimentalnico. V sklopu interaktivne razstave je med drugim mogoče preveriti lastni ogljični odtis ter preveriti, kakšen je povprečni slovenski ogljični odtis in kaj vpliva na njegovo povečanje. Razstava ponuja tudi primerjavo energentov, kot so uran, premog in kurilno olje. Na ogled je pot električnega toka od vtičnice v hiši, prek daljnovodov in transformatorjev do generatorja v elektrarni. Zanimiva je računalniška simulacija regulacije proizvodnje elektrike oziroma kot so zapisali na svoji spletni strani: »Računalniška simulacija je zamišljena tako, da več obiskovalcev hkrati poskuša z regulacijo proizvodnje šestih različnih vrst elektrarn slediti krivulji dnevne porabe električne energije. Pri tem morajo upoštevati, da izbrana kombinacija čim manj vpliva na izpust CO2 in ceno električne energije.« Tu je še prikaz pridobivanja električne energije s pomočjo vode in vodne turbine ter prikaz izkoriščanja vetrne in sončne energije. Zvedavi obiskovalci si lahko ogledajo še, kako se meri elektromagnetno sevanje, na ogled je velika 3D-maketa Nuklearne elektrarne Krško, model reaktorske posode in uparjalnik, spoznajo se lahko tudi z jedrskim gorivom.

Še bolj zanimivo je v eksperimentalnici v kletnih prostorih, ki obiskovalcem ponuja različne interaktivne eksponate, povezane z električno energijo. Med drugim si lahko ogledajo plazemsko kroglo, ki na zanimiv način predstavi plazmo oziroma plin iz nabitih delcev (prostih elektronov in ionov), ki sestavljajo večino snovi v vidnem vesolju. Veliko ljudi se zadrži pri eksperimentih, ki ponazorijo nevidno magnetno polje, delovanje generatorja in ročne baterije. Tu je še prikaz delovanja transformatorja, ki pretvarja visoko napetost v nizko in nasprotno. Popularen je tudi Van de Graaffov generator oziroma kovinska krogla, ki nas lahko naelektri do te mere, da nam gredo lasje pokonci. Na ogled je še Teslin transformator, s katerim lahko ustvarjamo visokofrekvenčne tokove visokih napetosti. Po domače povedano, gre za napravo za ustvarjanje umetne strele.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE