Presenečenje: nova stanovanja lani precej dražja

7. 3. 2012 | Besedilo: Vesna Bertoncelj Popit, Božena Križnik, Delo

novogradnje, stanovanja, cene nepremičnin

Podatke o cenah stanovanj v tretjem četrtletju lani je končno objavil še državni statistični urad. Ugotavlja, da so se stanovanja rahlo pocenila. A povprečje je varljivo, saj so se novozgrajena stanovanja občutno podražila, stara pa pocenila. Vztrajno so se povečevali tudi stroški bivanja.

Cene stanovanjskih nepremičnin so bile v zadnjem četrtletju lani povprečno 0,5 odstotka nižje kot v tretjem četrtletju, ugotavlja statistika. Trend gre vštric z ugotovitvami geodetov v evidenci trga nepremičnin, a šele statistični urad razkriva, da eno velja za stara, drugo za nova stanovanja: zadnja so se v omenjenem obdobju v primerjavi s predhodnim četrtletjem podražila za 2,8 odstotka, v vsem letu 2011 glede na povprečje leta 2010 pa za kar 5,2 odstotka. »Ta rast je glede na veliko zalogo neprodanih novih stanovanj in glede na krizne razmere v gradbenem sektorju nepričakovana. Povprečne cene novih stanovanj so bile leta 2011 nominalno le 9,2 odstotne točke nižje kot v rekordnem letu 2008,« pojasnjuje Surs.

Podjetja iz statističnega poročevalskega vzorca so prodala 193 novih stanovanj. To je malo, le polovico transakcij iz zadnjega četrtletja 2010. V vsem letu 2011 pa je bilo prodanih skoraj 30 odstotkov manj novih stanovanj kot leta 2010. Skromno zanimanje je posledica visokih cen, saj kupujejo v glavnem le premožnejši sloji. Največ stanovanj je bilo prodanih v Osrednjeslovenski statistični regiji.

V nasprotju z novogradnjami so pri rabljenih stanovanjih cene v zadnjem kvartalu lanskega leta spet – padle, in sicer glede na tretje četrtletje za 2,4 odstotka. Pocenile so se vse vrste rabljenih stanovanjskih nepremičnin, od tega nadpovprečno stare družinske hiše, najbolj pa v Ljubljani. Število prodaj se je – razumljivo – povečalo.

Cenovni trendi ne sledijo pričakovanjem, ob tem pa se povečujejo stroški, ki so povezani s stanovanjem in bivanjem v njem, zlasti daljinsko ogrevanje. Več o tem si preberite v sredini tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE