Okrasni vrt v decembru

3. 12. 2012 | Besedilo: Robert Mabič

okrasni vrt, rastline

Spet je leto naokoli in zdaj je tu veseli december, mesec obdarovanj. Morda bomo na svoj seznam opravil pripisali obdarovanje prijateljev z vrtnarsko knjigo, orodjem ali čim drugim, povezanim z vrtom. Tudi zimski vrt ima svoj čar, zato v tem prazničnem mesecu poskrbimo za dodatno dekoracijo, ki ga bo obogatila.

V okrasnem delu vrta lahko sadimo listopadno drevje in grmovnice, vse dokler tla to dopuščajo. Vrtnice, ki smo jih pravkar posadili, osujemo s prstjo, starejše pa zaščitimo z odpadlim listjem. Enako velja za občutljive trajnice, pazljivi pa moramo biti pri okrasnih travah, ki ne marajo zimske mokrote. Trstikovcev in drugih velikih trav zdaj ne režemo, ampak jih le povežemo skupaj. Tako bo srčika rastline varna pred mrazom, suho rast pa bomo odstranili proti koncu zime pred pojavom novega zelenja. Vednozelene rastline v nasprotju z listopadnimi potrebujejo tudi kakšno zalivanje, če dalj časa ni dežja. Postavimo pa jim lahko tudi zaščitno oporo, ki jih bo varovala pred lomom zaradi snega. Večina trajnic v decembru miruje in mnogih sploh ni videti, nekatere pa so olistane tudi v tem času; teloh, ognjeni dež, ižander, bergenija, mlečki. Če prej nismo utegnili, lahko zdaj uredimo in pripravimo pelargonije, ki jih bomo prezimili do nove rastne dobe.

Posamezne rastline dvignemo iz korita, očistimo zemljo s korenin, te nekoliko skrajšamo, porežemo pa tudi dve tretjini zgornje rasti in rastline razporedimo drugo poleg druge v zaboju z zemljo. Tega postavimo v svetel prostor, kjer ne zmrzuje, mlade poganjke, ki bodo pognali med skladiščenjem, pa lahko uporabimo za potaknjence. Spomladi bomo shranjene pelargonije potopili za nekaj ur v vodo in jih nato posadili v zanje pripravljena korita. S trato v decembru ne bomo imeli nobenega dela več. Le toliko je treba paziti, da ne hodimo po njej v slani, da je ne poškodujemo. Rastline, ki smo jih pred mrazom umaknili v notranje prostore, redno pregledujemo, da nas ne bi presenetile pršice. Te se kaj hitro lahko razmnožijo in razširijo tudi na sobne rastline, zato je bolje, da njihov napad še pravočasno preprečimo. Pa nikar ne pozabimo na setev božičnega žita za mlado zelenje v božičnem in novoletnem času.

Zdaj bo morda nekaj več časa za načrtovanje sprememb na vrtu, kot je razširitev obstoječih in ureditev novih gredic, sajenje nove drevnine, postavitev večjih vrtnih objektov in podobno. Dobro je, da znamo oceniti, ali smo izzivu kos, še najbolje pa je, sploh pri ureditvi na novo, da poiščemo strokovno pomoč.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE