Štiri iz železnega repertoarja in ena posebnica

3. 1. 2014 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: dokumentacija Dela

lončnice, taščin jezik, navadni gumovec, luskasta praprot, hišna sreča, tilandzija, sobne rastline

Že ena sama rastlina v prostoru poveča občutek domačnosti, velike skupine sobnih lončnic pa lahko dvignejo zračno vlažnost in izboljšajo zrak. Pri izbiri se pogosto uklonimo zgolj nenavadnemu in eksotičnemu videzu, ne da bi pomislili, ali lahko rastlini v stanovanju zagotovimo ustrezne razmere. V prispevku Navezani na žive sopotnice smo predstavili osnovna pravila oskrbe in posebnosti posameznih vrst, v nadaljevanju pa predstavljamo nekaj vrst lončnic iz železnega repertoarja, katerih gojenje ni zelo zahtevno, in primer epifitsko rastoče tilanzije, ki dobiva hrano zgolj s pršenjem.

Taščin jezik (Sansevieria trifasciata) – Prenese tudi bolj suh zrak. Potrebuje zelo malo zalivanja, da voda v zemlji ne bi zastajala, ji namenimo prst za kaktuse. Pozimi jo v centralno ogrevanih prostorih zalivamo na tri tedne, poleti tedensko. Dobro prečiščuje zrak.

Hišna sreča (Soleirolia soleirolii) – Ustreza ji svetel, zmerno topel prostor (okrog 18˚C), ne sme pa biti neposredno izpostavljena soncu. Če je svetlobe premalo, se presledki med lističi povečajo, zaradi česar ni več lepa. Rada ima zelo vlažno prst, zalivamo jo v podstavek, v katerem naj vedno ostane nekaj vode. Zalivanje v grmiček bi povzročilo plešasto mesto.

Luskasta praprot (Nephrolepis exaltata) – Dobro čisti zrak. Težko prenaša nizko zračno vlago. Priporočljivo je vsakodnevno rosenje z mehko vodo, če jo imamo v viseči košari, drugače pa jo lahko postavimo na podstavek z vlažnim peskom. Ne mara direktnega sonca.

Navadni gumovec (Ficus elastica) – Navadni sobni fikus velja za precej trdoživo rastlino, potrebuje čim bolj ustaljene razmere, zato ni priporočljiva poletna selitev na prosto. Temperatura ne sme pasti pod 16 ˚C, vsem vrsta prija pršenje z mehko vodo. Čez poletje, ko poganjki močno rastejo, se prst ne sme presušiti, pozimi ga tudi v ogrevanih prostorih minimalno zalivamo. Redno brišemo liste.

Tilandzija (Tillandsia) – Poleg talno rastočih tilandzij poznamo tudi priraslike, ki v naravi rastejo na tropskih drevesih. Takšna je tudi siva tilandzija na fotografiji, katere koničasti listi v času cvetenja pordečijo. Potrebujejo zelo vlažen zrak in stalno temperaturo vsaj 20 ˚C. Pritrdimo jo lahko na mrtve drevesne veje. Moramo jo redno pršiti, s pršenjem jo tudi gnojimo.
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE