Kurkuma, siamski tulipan

29. 1. 2017 | Besedilo: Julijana Bavčar

kurkuma

Najbrž je kurkuma večini izmed nas znana po rumeno obarvanem prahu, pridobljenem iz odebeljenih korenik, zelo cenjenem v azijski kulinariki in tradicionalni medicini azijskih dežel, redkejši pa so tisti, ki v cvetličarni to čaščeno rastlino razpoznajo v rezanem cvetju s ponosno pokončnim steblom, ki ga na vrhu krasi svetlovijolični dolgotrajno dekorativen storžkasti cvet. Zaradi tropskega porekla kurkume pri nas ne moremo gojiti na vrtu, razen če rastline pred ohladitvijo izkopljemo in prestavimo v lonce. Lahko pa jih gojimo kot sobne rastline.

Kurkuma je tesna sorodnica ingverja, enako cenjenega zaradi zdravilnosti podzemnih rizomov. Doma je v tropskih gozdovih jugovzhodne Azije, danes je največ gojijo na jugu Kitajske, v Indiji in v Indoneziji. Znanih je najmanj 65 vrst, z različnimi barvami in dekorativno vrednostjo cvetov, širino listov in višino rasti. Vir začimbe kurkuma, ki jo odlikuje zdravilni kurkumin, je vrsta Curcuma longa, katere listi bodo marsikoga spomnili na kale. Cvet, zaradi katerega je kurkuma priljubljena okrasna rastlina – v Aziji ji pravijo tudi siamski tulipan – je v resnici niz živobarvnih ovršnih listov in šele bližnji pogled razkrije, da se pri njihovem dnu skrivajo zasnove cvetkov ali pa izmed njih že kukajo drobni beli, rožnati, modrikasti, pri nekaterih vrstah celo oranžni cvetki. Kurkuma longa zraste približno meter v višino.

Kot okrasne rastline so najbolj cenjene vrste Curcuma elata, Curcuma australasiaca in Curcuma alismatifolia. Občasno so tudi v nekateri naših vrtnih centrih in pri specializiranih prodajalcih naprodaj kot lončnice ali kot podzemni rizomi, iz katerih bo pognala rastlina. Kurkuma potrebuje za razvoj nadzemnega dela vsaj 15 stopinj Celzija, raje več, zato jo gojimo v loncu. Rizom posadimo v dober substrat, ki mora biti vedno vlažen (voda ne sme zastajati), in lonec postavimo na toplo. Najprej se bodo pojavili listi, ki jim bodo sledili močni "cvetovi". Rastlina potrebuje zelo svetlo mesto, vendar ne sme biti na neposrednem soncu. Poleti je lahko posodovka na prostem, pred jesensko ohladitvijo pa jo prestavimo v notranje prostore. Do zime jo postopoma nehamo zalivati in gnojiti, da ji omogočimo zimski počitek. V tem času je na lahko temnejšem in hladnem mestu, kjer temperatura ne sme pasti pod pet stopinj Celzija, najverjetneje se ji bo posušila večina listov, vendar bo rastlina spomladi spet odgnala.

Sorte, ki so naprodaj kot okrasne rastline, niso primerne za prehrano.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE