Zberemo premalo elektronskih in električnih odpadkov

14. 8. 2012 | Besedilo: Ba. P./STA

odpadki, odpadna električna in elektronska oprema

V EU so začela veljati nova pravila o zbiranju električnih in elektronskih odpadkov ter ravnanju z njimi. Od leta 2016 naprej bodo morale države članice zagotoviti, da bo zbranih 45 odstotkov električne in elektronske opreme, prodane v posamezni državi. Po letu 2019 pa bodo morale države članice zbrati 65 odstotkov prodane električne in elektronske opreme ali 85 odstotkov ustvarjenih električnih in elektronskih odpadkov, poudarjajo v Evropski komisiji.

Evropa odvrže vse več hladilnikov, telefonov in drugih električnih ter elektronskih izdelkov, iz njih pa premalokrat pobere dragocene surovine. Nova pravila naj bi izboljšala zbiranje in reciklažo tovrstnih odpadkov ter poenostavila postopke za proizvajalce, finančno odgovorne za ravnanje s temi odpadki.

Po letu 2018 bodo nova pravila veljala na vso električno in elektronsko opremo. Države se bodo lahko tudi učinkoviteje spopadle z nezakonitim izvozom odpadkov. Nova direktiva bo izvoznike obvezala, da preizkusijo delovanje opreme in predložijo dokumente o naravi pošiljk, ki bi lahko bile nezakonite.

Električni in elektronski odpadki so eden izmed najhitreje rastočih tokov odpadkov. Sistematično zbiranje in ustrezno ravnanje sta pogoja za recikliranje materialov, kot so zlato, srebro, baker in redke kovine, ki se uporabljajo v televizorjih, prenosnih računalnikih in prenosnih telefonih.

Trenutno se le ena tretjina električnih in elektronskih odpadkov v EU zbira ločeno znotraj dokumentiranega sistema. V EU na leto ustvarimo približno 10 milijonov ton električnih in elektronskih odpadkov, zberemo pa štiri kilograme teh odpadkov na osebo ali približno dva milijona ton na leto.

Do leta 2020 se bo po ocenah obseg električnih in elektronskih odpadkov povečal na 12 milijonov ton. Končni cilj nove direktive – 85 odstotkov vseh ustvarjenih električnih in elektronskih odpadkov – je zagotoviti, da se bo v letu 2020 v Uniji ločeno zbralo približno 10 milijonov ton ali okrog 20 kilogramov na osebo.

Države članice bodo morale obstoječo zakonodajo o električnih in elektronskih odpadkih uskladiti z novo direktivo in novimi cilji najpozneje do 14. februarja 2014. Potrošniki bodo lahko vrnili majhne električne in elektronske odpadke v večjih maloprodajnih trgovinah, razen če se dokaže, da so obstoječe alternativne sheme vsaj enako učinkovite.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE