Vedno več odpadne embalaže

Med tako imenovane posebne odpadke, s katerimi je treba ravnati na poseben način, spadajo odpadne baterije in akumulatorji, izrabljena motorna vozila, odpadna embalaža, odpadna elektronska in električna oprema, azbestni odpadki in gradbeni odpadki. Po podatkih državnega statističnega urada smo v Sloveniji leta 2012 reciklirali 5124 ton baterij in akumulatorjev ter 8184 ton električne in elektronske opreme.

Odpadni baterijski vložki in akumulatorji ne spadajo med mešane komunalne odpadke. Vsebujejo namreč težke kovine, zaradi česar zahtevajo skrbno odlaganje ter reciklažo. Skupaj je bilo v letu 2012 recikliranih 5124 ton baterijskih vložkov in akumulatorjev, kar je za en odstotek manj kot leto pred tem, so sporočili s Statističnega urada RS.

V letu 2012 je bilo pri nas na trg danih 26.129 ton električne in elektronske opreme, od tega največ – kar 16.112 ton – velikih gospodinjskih aparatov, sledita potrošniška oprema (2413 ton) ter IT in telekomunikacijska oprema (2137 ton). Od skupaj 9430 ton zbrane opreme je je bilo 6330 ton iz gospodinjstev. Predelali smo je 8184 ton. Po podatkih državnega statističnega urada je bilo leta 2012 v Sloveniji dano na trg za 26 odstotkov manj električne in elektronske opreme kot leta 2007, ko je je bilo na trg dane 35.335 ton oziroma največ v zadnjih petih letih.

V letu 2012 je bilo ponovno uporabljenih 350 ton avtomobilskih komponent – 4798 ton avtomobilskih komponent je bilo predelanih, 571 ton pa odloženih. Največji delež predelave so predstavljale kovinske komponente, teh je bilo 2611 ton. Od leta 2008 do leta 2011 (zadnji razpoložljivi podatki) je število izrabljenih vozil zelo upadlo, in sicer z 8409 na 6598, kar pomeni, da se je število izrabljenih odpadnih vozil na letni ravni v tem obdobju zmanjšalo za približno 21 odstotek, kažejo podatki statističnega urada.

Med odpadno embalažo uvrščamo embalažo iz različnih materialov, kot so steklo, plastika, papir in karton, kovine, les in drugi. V letu 2011 (zadnji razpoložljivi podatki) je nastalo največ odpadne embalaže iz papirja in kartona, in sicer skoraj 40 odstotkov, sledi plastika z 21 odstotki. Večino teh odpadkov recikliramo. Od leta 2004 do leta 2011 se je količina odpadne embalaže povečala za 28 odstotkov, so še sporočili s statističnega urada.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE