Tretjina vseh odpadkov je gradbenih

8. 3. 2012 | Besedilo: K. Ž./STA

odpadki, gradbeni odpadki, nevarni odpadki

Med vsemi nastalimi odpadki v državi je gradbenih okoli tretjino, med njimi pa jih recikliramo približno pol. Do leta 2020, ko jih bo treba reciklirati 70 odstotkov, bo še precej dela, menijo udeleženci konference Ohranimo vire - reciklirajmo odpadke.

Prvi mož Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Samo Hribar Milič je v uvodnem nagovoru zbrane na konferenci v Ljubljani spomnil, da se v gospodarstvu vedno zastavlja vprašanje, ali podjetnik z angažiranjem samega sebe in sredstev, s katerimi razpolaga, ustvarja aktivnost, ki prinaša dobiček. Če dobička ni, je po njegovih besedah bolje, da ima sredstva na banki in se posveti čemu drugemu.

Pri tem je pojasnil, da je Slovenija po informacijah in analizah GZS v preteklosti pretiravala z reguliranjem pogojev poslovanja na najrazličnejših področjih in da zato marsičesa v naši državi ni več zanimivo početi. Da to drži, po njegovih besedah potrjujejo tudi tujci.
Kot je še poudaril prvi mož GZS, so Avstrijci Slovenijo ob vstopu v EU pri urejanju področja okolja opozarjali, naj pazi, da ne bo križala samoupravnega reguliranja z evropskimi direktivami in predpisi, saj da lahko sicer pride do "eksplozivne mešanice" za poslovanje podjetij. "In marsikatero podjetje je danes blizu te mešanice, ko gre za odpadke," je izpostavil in dodal, da so predpisi zapleteni, težko razumljivi in nadpovprečno obremenjujejo podjetja.

Skladno s tem je pozval k ureditvi, po kateri se bo ravnanje z odpadki splačalo oz. bo gospodarstvenike obremenjevalo na način, ki jih ne bo silil v zapiranje dejavnosti. "S svojim ravnanjem moramo pripomoči v smeri, ki bo res nagrajevala in spodbujala učinkovito ravnanje ter kaznovala neučinkovitost in izigravanje predpisov," je sklenil.

Katja Buda z ministrstva za kmetijstvo in okolje je poudarila, da so gradbeni odpadki eden najtežjih in najbolj obsežnih tokov odpadkov in da predstavljalo med 25 in 30 odstotkov vseh odpadkov, nastalih v EU. Po njenih besedah je Bruselj ta tok odpadkov prepoznal kot pomemben tudi zato, ker je ponovna uporaba zlasti agregatov enostavna in učinkovita, saj je tehnologija za ločevanje in predelavo dobro uveljavljena, dostopna in cenovno razmeroma ugodna.

Stopnja recikliranja in ponovne uporabe gradbenih odpadkov je med državami članicami EU zelo različna, je tudi poudarila Buda.

V Sloveniji na leto nastane okoli šest milijonov ton odpadkov. Delež gradbenih odpadkov je okoli 30-odstoten, pri čemer nevarni gradbeni odpadki predstavljajo od enega do tri odstotke vseh nastalih odpadkov. Med nevarne gradbene podatke sicer sodijo odpadki, ki vsebujejo azbest ali so onesnaženi z nevarnimi snovmi, je povedala Mojca Žitnik z državnega statističnega urada.

Kot je navedla, smo v Sloveniji leta 2010 predelali 90 odstotkov gradbenih odpadkov, vendar pa predelava še ne pomeni nujno reciklaže. Delež recikliranih gradbenih odpadkov je tako predlani dosegel 52 odstotkov, medtem ko se je Slovenija zavezala, da bo do leta 2020 reciklirala 70 odstotkov gradbenih odpadkov, je opozorila Žitnikova in dodala, da nas na tem področju čaka še veliko dela.

Predstavnica statističnega urada je dejala še, da Slovenija uvozi šest odstotkov gradbenih odpadkov, izvozi pa jih manj kot odstotek.

Današnja konferenca, ki je potekala v Ljubljani, je bila organizirana v okviru projekta Promocija recikliranja industrijskih in gradbenih odpadkov in njihove uporabe v gradbeništvu - Rebirth.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE