Odpadna plastika čedalje bolj ogroža morske ptice

8. 9. 2015 | Besedilo: Ba. P./STA

odpadki, morske ptice, onesnaženost, morje, okolje

Zavržena odpadna plastika, ki plava v morjih, je velika grožnja za morske ptice. Če ne bo odločnega ukrepanja, bo imelo do leta 2050 kar 99 odstotkov vseh morskih ptic v želodcih plastiko, kaže pred kratkim objavljena raziskava britanskih, ameriških in avstralskih znanstvenikov.

»Če ne bomo posredovali in očistili oceane, bo do leta 2050 kar 99 odstotkov morskih ptic ponesreči pojedlo plastiko,« opozarja vodja raziskave Chris Wilcox. Omenjena raziskava je sicer po poročanju nemške tiskovne agencije dpa prva globalna analiza problematike onesnaženosti oceanov s plastičnimi odpadki, ki ogrožajo celotno populacijo morskih ptic.

Izsledki raziskave kažejo, da ima trenutno skoraj 60 odstotkov morskih ptic v želodcih plastiko in da je približno 90 odstotkov morskih ptic jedlo plastične odpadke, saj so jih zamenjale za hrano. Odpadna plastika je največja nevarnost v južnih morjih, kjer je živalski svet najbolj raznolik.

Raziskovalci pojasnjujejo, da se število ptic s plastiko v želodcih neprestano zvišuje že zadnjih 50 let. V letu 1960 je problematika zadevala pet odstotkov morskih ptic, grožnja pa se je do leta 2010 razširila na 80 odstotkov njihove populacije.
Soavtorica raziskave Denise Hardesty pojasnjuje, da je v eni ptici našla kar 200 kosov plastike: »Izboljšanje sistema ravnanja z odpadki bi zmanjšalo grožnjo odpadne plastike. K izboljšanju trenutnih razmer lahko pripomorejo že majhne spremembe, kot je zmanjšanje obsega plastičnih pakiranj, prepoved uporabe plastičnih izdelkov za enkratno uporabo ali dodatni davek za uporabo ter vpeljava izdelkov, ki jih je mogoče reciklirati.«

Evropske težnje k zmanjšanju količine odpadne plastike v naravi so v zadnjih desetih letih pripomogle k vidnim spremembam pri številu morskih ptic s plastiko v želodcih, kar kaže, da lahko izboljšanje ravnanja z odpadki v kratkem času zmanjša količino odpadne plastike v naravi, še poroča dpa.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE