Nerazumno veliko zavržene hrane

27. 1. 2012 | Besedilo: Marjeta Šoštarič, Delo

hrana, odpadna hrana, Smeti

Razsežnosti gospodarske krize z več milijoni brezposelnih in njihovimi socialnimi stiskami so tudi veliki in prehransko relativno varni EU razkrile drugo plat njene prehranske bilance: skoraj polovico pridelane hrane se vsako leto izgubi, zavrže v preskrbovalni verigi.

Ob podatku o tolikšni izgubi zdrave in užitne hrane, čeprav 79 milijonov prebivalcev živi pod pragom revščine, 16 milijonov pa jih prejema pomoč v hrani od dobrodelnih organizacij in socialnih ustanov, so se zganili tudi v evropskem parlamentu. Ta je zato pred dnevi sprejel resolucijo, v kateri se zavzema za boljše ozaveščanje potrošnikov, več izobraževanja o hrani, ustreznejšo embalažo in novo označevanje uporabnosti živil.

Evropska gospodinjstva, trgovine in restavracije vsako leto zavržejo okoli 180 kilogramov užitne in zdrave hrane na osebo, ugotavljajo v posebni študiji evropske komisije, v kateri tudi poudarjajo, da se bo brez dodatnih preventivnih akcij ali takojšnjih ukrepov do leta 2020 celotna količina živilskih odpadkov povečala za 40 odstotkov, na približno 126 milijonov ton.

S sprejeto resolucijo evropski poslanci med drugim predlagajo spremembo pravil o javnih naročilih. Po novih pravilih bi javne ustanove na javnih razpisih za pripravo in dostavo hrane ter gostinske storitve dale prednost tistim podjetjem, ki zagotavljajo brezplačno razdeljevanje nerazdeljenih ali neprodanih izdelkov med prebivalce z majhno kupno močjo.

Hrana se v EU odvrže na vseh stopnjah vzdolž prehranjevalne verige – od proizvajalcev do predelovalcev, trgovcev, gostincev in potrošnikov. Zato pozivajo h koordinirani strategiji, »ki bo združevala ukrepe na nacionalni in evropski ravni za izboljšanje učinkovitosti verige preskrbe s hrano po sektorjih«.

Kdo zavrže največ prehrambenih proizvodov in kako izboljšati ozaveščenost javnosti, si lahko preberete v petkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE