Atlas ogroženosti zaradi podnebnih sprememb

3. 11. 2011 | Besedilo: Silvestra Rogelj Petrič, Delo

atlas ogroženosti, podnebne spremembe, onesnaženost

Je naključje, da je izid 4. atlasa ogroženosti zaradi podnebnih sprememb, ki ga je pripravilo znano britansko podjetje za ocenjevanje tveganj Maplecroft, skoraj sovpadel z dnevom, ko je število prebivalcev na našem planetu preseglo sedem milijard?

Morda je, morda ni – gotovo pa ni naključje, da sedem milijardtemu prebivalcu Zemlje in večini, ki se mu bo na tem planetu še pridružila v naslednjih letih, atlas ne obeta življenja v raju. Nasprotno, kot kažejo Maplecroftove analize, so prav predeli, kjer prebivalstvo najhitreje narašča, čedalje bolj ogroženi zaradi podnebnih sprememb, pa čeprav ti bore malo k njim prispevajo. Soočili se bodo torej z obema največjima izzivoma, ki jim bo človeštvo izpostavljeno v tem stoletju: s hitro rastjo prebivalstva in vse bolj očitnimi posledicami podnebnih sprememb.

Atlas ogroženosti zaradi podnebnih sprememb v naslednjih 30 letih so pri Maplecroftu izdelali na osnovi t.i. indeksa ogroženosti zaradi podnebnih sprememb, s kratico označenim kot CCVI. Upoštevaje 42 postavk so ga določili za 170 držav glede na njihovo izpostavljenost posledicam podnebnih sprememb in njihovo sposobnost, da se z njimi spopadejo oziroma jih obvladujejo.

Afrika: najmanj kriva, 
a najbolj prizadeta

Po tem indeksu se v skupino 30 držav z največjim tveganjem zaradi podnebnih sprememb uvrščajo izključno države v razvoju, med katerimi sta kar dve tretjini držav iz Afrike (12 med 25 najbolj ogroženimi). V glavnem gre za države, ki jih tarejo revščina in prehitra rast prebivalstva. Prav zaradi revščine, zaradi katere najmanj prispevajo k pospeševanju podnebnih sprememb in ki se veča hkrati z večanjem števila prebivalstva, so ob čedalje večji izpostavljenosti posledicam podnebnih sprememb čedalje bolj nebogljene pri spopadu z njimi.

Severna in srednja Evropa najmanj ogrožena

Na drugem koncu lestvice, med najmanj ogroženimi državami zaradi podnebnih sprememb po pričakovanju prednjačijo evropske države. Z oznako »nizko tveganje« je Maplecroft označil enajst držav in sicer je za posledice podnebnih sprememb po Maplecroftovem indeksu najmanj ranljiva Norveška, sledijo pa ji Finska, Islandija, Irska, Švedska in Danska. Z izjemo Izraela in z nafto bogatih Katarja in Bahrajna, je kar dvajset »podnebno« najmanj ogroženih držav v severni in srednji Evropi.

Podrobnejše poročilo o ogroženosti držav si lahko preberete v četrtkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE