Študent logistike z inovacijo za kaminsko peč

Mario Očko, študent mariborske fakultete za logistiko, je v diplomski nalogi obdelal za svoj študij nič kaj značilno temo – distribucijo ogrevanega zraka s pomočjo razdelilnika toplote. V njej je podrobno opisal sestavo in delovanje razdelilnika toplote, ki ga je izumil in razvil sam, poimenoval pa ga je Kaminko.

Razdelilnik toplote je, kot nakazuje že njegovo ime pove, namenjen temu, da toploto iz kaminske peči preusmeri tudi v druge prostore v hiši (ali stanovanju). »Razdelilnik je mogoče prigraditi na zadnjo stran kaminske peči. Izdelan je iz kovinskega ohišja, v katerem sta termostat in ventilator, na katerega je priključena cev, speljana v sosednji prostor. Ko topel zrak v kaminski peči doseže na termostatu nastavljeno temperaturo, se ventilator vključi in začne pošiljati topel zrak po cevi v sosednji prostor,« svoj izum opisuje Mario Očko.

Dimenzije ohišja razdelilnika toplote so prilagodljive in ga je mogoče izdelati za kaminske peči različnih dimenzij. Pločevina, iz katere je izdelan razdelilnik, je lahka, poleg tega se ne pregreva, pravi Očko: »Pregrevanje preprečimo tudi s posebno temperaturno obstojno tesnilno maso, s katero premažemo notranje spoje med stranicami. Tesnilno maso nanesemo tudi na stiku med ventilatorjem in pločevino, kjer blaži tresljeje, ki jih proizvaja ventilator s svojim delovanjem; zmanjša oziroma nevtralizira jih do te mere, da ne pridejo v stik z pločevino, kar pomeni, da delovanje ventilatorja ne povzroča hrupa.«

V razdelilnik toplote vgrajen ventilator ima vse varnostne certifikate, še poudarja sogovornik, prav tako termostat, ki uravnava delovanje razdelilnika in ventilatorja v njem. Na termostatu nastavimo temperaturo in ko je v peči ta temperatura dosežena, se vključi ventilator. Ko temperatura pade pod nastavljeno mejo, se ventilator ugasne in s tem uporabnika opozori, da bo treba v peč naložiti polena.

Ogrevanje sosednjih prostorih pa ni edina prednost Kaminka, pravi Mario Očko: »Ob pravilnem delovanju kaminske peči na polena, ki zrak ogreva po principu konvekcije, skozi dimnik uide velika količina toplega zraka. Rzadelilnik toplote, nameščen na zadnji strani kaminske peči, pa topel zrak pridobiva skozi dva vhoda, ki ju predhodno uredimo na kaminski peči. Za optimalen izkoristek Kaminka je treba vhoda na kaminski peči zvrtati pri vrhu, ob izhodni cevi kaminske peči v dimnik. Razdelilnik toplote tako ob temperaturnem višku, ki nastaja ob kaminski peči, izkorišča tudi temperaturni višek, ki bi v nasprotnem primeru ušel skozi dimnik.« Povedano drugače: izkoristek kaminske peči je tako večji.

Idejo za svoj izum je Mario Očko dobil doma, saj so s kaminsko pečjo ogrevali približno 60 kvadratnih metrov velik prostor v hiši. Ta prostor se je vedno pregreval, v neposredni bližini peči je bilo zaradi vročine nevzdržno, zato je začel razmišljati, kako bi lahko koristno uporabili temperaturni višek. Zasnoval je izdelek, ga spreminjal in prilagajal, pri čemer je prve teste naredil kar na domači kaminski peči. Ugotovil je, da je izkoristek toplega zraka najbolj optimalen takrat, ko peč stoji ob steni med dvema prostoroma, ki ju želimo ogrevati. Poleg tega je v tem primeru manj zapleteno speljati cevi, po katerih distribuiramo topel zrak iz kaminske peči.

V čem se njegov izum razlikuje od kaminski peči na pelete in polena, ki podobno razpihujejo topel zrak? »Opozoriti je treba, da v teh primerih ne gre za toplozračno ogrevanje, saj kaminske peči uporabljajo ventilatorje za lastno delovanje, ventilatorji pa pripomorejo k boljšemu zgorevanju lesa, s čimer povečamo tudi moč kaminske peči. Glavna prednost razdelilnika toplote je v tem, da je popolnoma prilagodljiv; prilagodimo ga lahko za vsako kaminsko peč posebej in je torej lahko različnih dimenzij. Na zadnjo stran ga prigradimo zato, ker lahko tam najbolj učinkovito prenaša, shranjuje in distribuira toploto, poleg tega tu ne moti videza kaminske peči, saj je s sprednje strani popolnoma neopazen. Prednost je tudi, da smo pri snovanju izdelka optimizirali materialne stroške; bruto cena za komplet kaminske peči, obložene s keramično oblogo in že prigrajenim patentom je od 535 evrov naprej, vključuje pa tudi temperaturno odporno zračno cev in nastavek, ki ga montiramo na izhodu v sosednji sobi, medtem ko sam Kaminko stane 220 evrov« našteva Mario Očko, ki svoj izum prodaja pod okriljem lastnega podjetja Misaron.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE