Novi prejemniki certifikata kakovosti ZSFI

18. 5. 2012 | Besedilo: Ba. P.

fotovoltaika, sejem, sončna energija, obnovljivi viri

Združenje slovenske fotovoltaične industrije je na celjskem sejmišču podelilo nove certifikate kakovosti šestim podjetjem, ki tako dokazujejo svojo usposobljenost za delovanje na področju projektiranja in montaže sončnih elektrarn. Enajstim podjetjem, ki so certifikat prejela lani, se je tako pridružilo šest novih: Energosolar, Fotovolt, Gorenjske Elektrarne, Prosigma, Svarun Elektro in Tersus.

Združenje slovenske fotovoltaične industrije podeljuje certifikat kakovosti na podlagi uspešno zaključenega postopka teoretičnega in praktičnega preverjanja kandidatov. Z njim želijo na trgu ločiti resne in dolgoročne partnerje od priložnostnih udeležencev, pojasnjujejo v združenju, katerega člani so pravne osebe, ki delujejo na različnih področjih fotovoltaike. Veljavnost certifikata je dve leti, seznam podjetij, ki so ga prejela, pa je ves čas objavljen na spletnih straneh ZSFI, kjer so navedeni zaporedna številka certifikata, področje, za katero je bil podeljen, in veljavnost certifikata.

Po besedah predsednika združenja Uroša Merca smo v Sloveniji po inštalirani moči na prebivalca še vedno pod povprečjem EU 27, zato nas čaka še veliko dela. Trenutno imamo priključenih približno 1700 sončnih elektrarn, če k temu prištejemo še vse tiste, ki se šele gadijo, bomo kmalu na številki 2000.

Tako v Sloveniji kot v tujini podpore fotovoltaiki sledijo trendom razvoja panoge, pravi Merc: »Sledijo obljubam, ki jih je industrija v preteklosti dala, da smo podpore sploh dobili. Sonce v tem pogledu postaja vedno cenejše, vedno bolj konkurenčno konvencionalnim energetskim virom, zato menim, da je prihodnost dolgoročno zagotovljena.«

Po njegovem mnenju podpore niso prevelike, ampak so običajne za razmere, ko se nov energetski vir spodbuja in uvaja na trg. Če je v tem trenutku v Sloveniji trg »pregret«, moramo najti način, da ga nekoliko ohladimo, saj lahko »pregretost« pomeni tudi upad kakovosti izvedenih del, investitorji pa so pripravljeni sprejeti tudi manj kakovostne izdelke, ker se jim naložba povrne prezgodaj, opozarja sogovornik. Energetske naložbe bi morale biti dolgoročne, zato bi lahko po Merčevih besedah v Sloveniji nekoliko spremenili koncept spodbud za vse obnovljive vire, predvsem pa fovotoltaike: »Morda bi veljajo razmisliti, da bi skupaj z nižanjem podpor podaljševali dobo zagotovljenega odkupa. Vsekakor pa podpore morajo ostati. Tudi skupni proračun zanje bo večji, a zato končnemu uporabniku ni treba skrbeti, da bi zaradi sonca plačeval višji strošek ali višji račun za elektriko. Res pa je, da se bodo prerazporedila sredstva znotraj energetskega sektorja. Vendar to skrbi predvsem tiste, ki se danes morda odločajo za naložbe, ki že čez nekaj let ne bodo konkurenčne soncu.«

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE