Pop-up dom: Prodajna razstava slovenskega oblikovanja

20. 12. 2013 | Fotografije: Aleš Černivec/Delo

pop-up dom, slovensko oblikovanje

V prvem nadstropju Tobačne 5 v Ljubljani je v teh dneh nadvse živahno. Na osemsto kvadratnih metrih površine je nastal drugi Pop-up dom. V osnovi prodajna razstava izdelkov slovenskih oblikovalcev mlajše generacije, a veliko več kot le to.

Je prostor, kjer se srečujejo oblikovalci in drugi ljubitelji lepega, prostor, kjer potekajo različne svetovalnice, predavanja in delavnice, prostor, ki ga v naši prestolnici mnogi pogrešajo, če sklepamo po množični obiskanosti. Med izdelki slovenskih oblikovalcev smo se sprehodili tudi mi in jih izbrali 15, s katerimi si lahko opremite dom ali jih podarite kot izvirno praznično darilo.

Stol Molly, oblikovanje Luka Zajc – Posebnost stola Molly je modularnost, saj je sestavljen iz treh osnovnih elementov, ki se preprosto nanizajo na navojno palico in tako dajo končno obliko. Modularnost omogoča razširljivost po želji in v številnih različicah. »Izdelan je iz trpežne bukove vezane plošče, ki mu daje toplino in prožnost. Ker želimo, da ljudje občutijo toplino in strukturo lesa, je stol le pobrušen in obdelan z naravnimi olji. Gre sicer za del široke družine izdelkov, ki jo sestavljajo še jedilna miza, klubska mizica, klopi, dvosedi, otroški stol,« pravi o izdelku avtor Luka Zajc.

Nočna omarica The little ogler, oblikovanje Matej Rodela, izdelava Matej Rodela in Andrej Koruza, Delavnica – Nočna omarica je narejena iz masivnega lesa jesena. V Pop-up domu je naprodaj več različic. V Delavnici, ki je dobila ime po stari mizarski delavnici, ki jo je Andrejev nono odprl sredi prejšnjega stoletja v mestnem središču Kopra, nastaja pohištvo iz masivnega ali recikliranega lesa po načelih trajnostnega razvoja.

Miza Taste, oblikovanje Luka Pirnat – Jedilno mizo Taste iz pigmentiranega bukovega masivnega lesa je industrijski oblikovalec Luka Pirnat razvil skupaj s podjetjem Tim pohištvo iz Trbovelj v okviru blagovne znamke Ctrl, ki so jo poslali na trg v začetku tega leta. Blagovna znamka obsega nabor modularnega pisarniškega pohištva in drugih izdelkov za dom.

Trapez, oblikovanje skupina 217 (Dimitrij Jeraj, Zarja Vintar, Mateja Grabnar, Jana Jazbec, Jelka Vintar), izdeluje Kofein dizajn – Trapez, ki spominja na cirkuški trapez, je iz sestavljen lesene orehove prečke in dveh debelih vrvi, ki ju pričvrstimo v strop. »Otroško domišljijo najbolj buri cirkuški trapez in vse, kar se na njem dogaja: vratolomne vaje gibčnih artistk in mišičastih atletov. In kot vrhunec salto mortale. Domača različica trapeza je bolj krotka, omogoča nihaje in sanjarjenje,« pravijo o svojem izdelku avtorji iz skupine 217, ki se ukvarja z oblikovanjem, izdelavo in širjenjem izdelkov 217 kot bistvenih sestavin življenja.

Komoda, Gašper Premože in Andraž Tarman (Rompom) – Komoda je najbolj zgovoren član družine, ki pripoveduje našo zgodbo, pravi oblikovalec Gašper Premože. Oživljamo tradicijo in iz nje naredimo živ izdelek, ki funkcionira. Izdelana je iz smrekovega lesa, ročaji pa so iz orehovega in po zgledu gorenjskih balkonov. Tako obujajo tradicijo. Ob komodi so v družini izdelkov še postelja, ki je narejena po zgledu starih zibelk, in nočni omarici.

Mizica ali stol Cube-Chair, oblikovanje Tomaž Hrastar – Oblikoval je, kot pravi avtor, urban minimalistični stol iz lesa in železa. Podnožje predstavlja zunanje stranice kvadra, skupaj z zgornjim lesenim delom pa nastane kocka dimenzij 40 x 40 x 40 cm.

Stojalo za vinske steklenice Vin-Omm, oblikovanje Ivana Potočnik – Stojalo za vinske steklenice je industrijska oblikovalka Ivana Potočnik, ki razvija izdelke iz različnih materialov, od stekla, lesa do plastike, izdelala iz orehovega lesa. V njem se, kot pravi, prepletata tradicija in sodoben življenjski slog. Organska oblika, ustvarjena iz masivnega lesa, lahko objame do šest steklenic, na vrhu pa je prostora še za šest. Po naročilu lahko stojalo izdelajo tudi iz hruškovega ali češnjevega lesa.

Omara Sorter, Gašper Premože in Andraž Tarman (Rompom), izdelava Lip Bohinj – Izdelana je iz krtačene smreke. Kot pravi Gašper Premože, je krtačena in kot takšna bolj obstojna, pa še lepo se stara. Nogice so iz orehovega lesa. Omara je namenjena za predprostor, zato nima ročajev, ampak vdolbino. Oblikovalca sta zasnovala celo serijo omar, ki so na ogled in naprodaj v Pop-up domu, in vsaka je zasnovana za točno določeno mesto v stanovanju.

Kuhinjski stolp, oblikovanje Anja Slapničar – Betonsko serijo vaz in skledic je izdelala Anja Slapničar. Gre za ostro in strogo serijo, ki je drugačna od keramike, iz katere ponavadi ustvarja. Kuhinjski stolpi so lahko vaza za kuhalnice. Prvi stik z glino je oblikovalka dobila pri šestih letih. Ob različnih tečajih za keramiko jo je ustvarjalna pot pripeljala do posebne tehnike žganja gline, to je na drva z japonsko pečjo anagamo.

Skodelice Polonapolona, oblikovanje Polona Pačnik – Duhovita imena in izvirne ilustracije najdemo na skodelicah pod blagovno znamko Polonapolona, ki jih ustvarja ilustratorka Polona Pačnik. Kot sama pravi, nariše »nabrite ilustracije plemenite gospode in cenjenih literatov na izdelke za dom in jim v usta položi frivolne izreke in profane izjave«.

Tabure Usedi.se, oblikovanje Darja Rant – Gre za ročno izdelan tabure iz slovenske volne. Spodnji del je ročno polsten iz ovčje volne iz ekološke pridelave, zgornji pleteni del pa je iz volne z dodatkom poliamida. Tabure je polnjen s stiropornim granulatom. Novi, ki jih pripravlja oblikovalka, bodo imeli naravno polnilo, kot so pirine luščine.

Preproga Prodniki, oblikovanje Voolina – Preproga, ki spominja na kamne prodnike, je izdelana ročno iz ovčje volne s polstenjem. »Vsak prodnik v preprogi sem oblikovala iz nepredene volne naravnih barv (volna ni barvana in je delno slovenskega izvora) s posebno iglo za polstenje. Na skoraj vsakem so napikane tudi 'žile', da je čim bolj podoben naravnim kamnom,« pojasnjuje oblikovalka Mateja Kuhar. Doslej je izdelala dve preprogi, v prvi je 224, v drugi pa 222 mehkih prod­nikov (premer 80 cm). V vsako preprogo je vloženih približno 60 ur polstenja, devet ur šivanja, kakšen kilogram ali dva volne ter dobra mera volje in potrpežljivosti, pravi sogovornica.

Pletene luči Corals, oblikovanje Sarah Osterc, Ajda Regali Knez in Urška Tičar pod mentorstvom Mojce Perše (FD) – Viseče luči spominjajo na korale, ta oblika je nastala zaradi zanimivih organskih prvin, strukture ter ogroženosti koralnih grebenov. »Grebene uničuje trgovina izdelkov iz koral, ki jih večina konča prav kot dekoracija interiera. Da se ne bi ti edinstveni habitati ohranili le še na fotografijah, so nastale luči v obliki koral iz ostankov preprog. Z njimi lahko ustvarimo sproščujoč, privlačen, drugačen ambient, skratka vzbudimo estetsko in moralno zadovoljstvo, saj z nakupom ne škodujemo okolju,« pravijo avtorice.

Reflektor, oblikovanje Handmade in Moste – Senčnik je narejen iz javorjevega furnirja in je vrtljiv: v navpičnem položaju daje usmerjeno svetlobo pod in nad lučjo (npr. nad jedilno mizo), z zasukom v vodoravno smer pa se spremeni smer in tudi jakost osvetlitve površine pod svetilom. Okvir je iz masivnega orehovega lesa, posamezni deli pa so med seboj povezani z lesnimi zvezami in zaščiteni z matiranim šelakom.

Viseča luč, oblikovanje Martina Obid Mlakar – Luč je transformacija težke, odpadne pločevine v lahkotno obliko peres, barva bakra pa ustvarja poseben ambient. Vsako pero je izdelano ročno, kovano in ima lastno gravuro. Martina Obid Mlakar je sicer oblikovalka unikatnega nakita in restavratorka. V svojem delu združuje tradicijo zlatarskega in srebrokovaškega rokodelstva s sodobnimi materiali, tehnologijami in potrebami.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE