Mansarda z razgledom

20. 2. 2011 | Besedilo: Nina Kozin, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, mansarda, razgled, streha, fakulteta za arhitekturo, podstrešje

Tridesetletni podiplomski študent informatike bi si v mansardi hiše staršev rad uredil prostorno in odprto pribežališče za konec tedna. Ob predelavi podstrešja je predvidena menjava celotne strehe. Omenjena je problematika ločenega vhoda, saj je zdaj dostop do podstrešja le skozi prvo nadstropje.

Hiša se s severno stranico obrača proti cesti in dovozu, zato je najbolj primeren položaj za vhod v mansardo nad obstoječim vhodom v prvo nadstropje. Z dodanim podestom pred vhodom v prvo nadstropje bi omogočili tudi izvedbo dvoramnih zunanjih betonskih stopnic, ki bi mansardo ločile od spodnjega stanovanja.

Ločitev vetrolova od preostalega dela podstrehe omogoči zasnovo enotnega prostora, ki pa mora vseeno zagotoviti kakovostno bivanje. Od celotnega volumna je tako s predelno steno ločena le kopalnica, drugi deli mansarde med seboj niso ločeni. Ker je prostor čez dan namenjen različnim dejavnostim, se tudi znotraj njega pojavijo različni sklopi.

Prostor za spanje in kopalnica sta umeščena v severni del, bivalni del z delovnim kotičkom ter kuhinja z jedilnico pa se obračajo proti jugu. Odpiranje mansarde proti vrtu, z razgledom na jug, najbolje izkoristi odlična izhodišča in orientacijo hiše, zato južni zid nadomesti steklena stena po celotni širini mansarde. Prednost take stene je odlična osvetlitev notranjosti, nevarnost pa pregrevanje v poletnih mesecih. Težavo reši primerno senčenje. Steklena stena naj bo pomaknjena v notranjost, streha pa potegnjena čez rob zgradbe. Tako zagotovimo najbolj optimalno izrabo stekla – v poletnih mesecih, ko je vpadni kot sonca manjši, streha ščiti stekleno steno pred sončnimi žarki, v zimskih mesecih pa padajo globoko v prostor, kar zmanjšuje potrebo po ogrevanju prostora. Z nadstreškom in pomikom stekla v notranjost smo poleg sence pridobili še prostorno teraso, ki izkorišča izredno južno lego z razgledom na okolico. Terasa postane medij med človekom in naravo, lahko se odpre proti notranjosti in tudi mansardi omogoči stik z zunanjostjo.

Med enotami se pojavijo elementi, ki posamezen sklop vizualno ločijo, ne pa tudi odrežejo od celote. Ob vhodu tako stoji garderobna omara, ki obiskovalcu zastre pogled na posteljo, ločnica med dnevnim prostorom in kuhinjo pa je nizka lesena miza.

Posebej za preurejeno podstreho je oblikovan multifunkcionalen lesen element, ki se razteza vzdolž celotne stene. Ob spalnem delu je garderobna omara, ob bivalnem delu knjižna omara, v delovnem kotičku miza in odlagalna površina. Vse predmete, ki jih stanovalec čez dan uporablja, je mogoče preprosto in hitro pospraviti, prostor pa še naprej deluje urejeno, celovito in prostorno.

  

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE