Kljuke: oblikovalski izziv

28. 7. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko

kljuke, kljuka, vrata, interier, oblikovanje

Vrata in kljuka sta prva elementa, ki ju opazimo pri hiši in tudi veliko povesta o njej. Sta sestavni del celostne podobe oziroma koncepta oblikovanja interierja. Kljuka sodi med najbolj uporabljane serijske izdelke v stanovanju in je za oblikovalce poseben izziv. Z odprtimi prostori in manj vrati se je število kljuk v hišah in stanovanjih zmanjšalo, kljub temu pa se številni oblikovalci še vedno radi spoprimejo z njenim oblikovanjem. Toda ko govorimo o kljukah, ne moremo mimo vrat, saj sta oba neločljivo povezana.

Vloga oziroma število vrat se sicer mogoče res zmanjšuje, dobivajo pa nove razsežnosti, ki so povezane z razvojem tehnologije, novih materialov in vedno bolj zahtevnimi fizikalno-tehničnimi lastnostmi. Pomen vrat je v resnici vedno večji, saj zahteve po manjši toplotni in zvočni prehodnosti narekujejo nove rešitve. Spremembe pri takšnih konservativnih izdelkih, kot so kljuke za vrata, so zelo počasne. Na eni strani zaradi tehnoloških omejitev, na drugi pa preprosto zaradi pomanjkanja potrebe in želje po korenitih spremembah.

Pomemben pečat da vratom kljuka. Definirajo jo izbor materialov, cenovni razred, način uporabe (ali gre za zunanja ali notranja vrata, v javnem ali zasebnem prostoru …). Najpogosteje so uporabljeni kovina, plastika in les, pri čemer ima vsak od njih prednosti in slabosti. Lahko so izdelane iz kroma, lesa, umetne mase, aluminija, medenine, tudi usnja in stekla. Prav tako se uporabljajo razne nove zlitine in kompoziti. Kakšna bo kljuka, je odvisno tudi od vrat, materiala, iz katerega so izdelana, barve in tudi oblikovnih podrobnosti.

Za vrata se največkrat uporabljajo trije osnovni materiali in njihove kombinacije. To so les, plastika in kovina. Pogosta so tudi steklena z aluminijastimi profili. Bolj kot material je pomembno dejstvo, da ima uporabnik možnost izbire med pestro ponudbo dodatnih vgradnih elementov, ki lahko precej izboljšajo njihovo kakovost in estetski videz, na primer nevidnega okovja, talnih pripor, okrasnih kljuk in podobno. Vsak material ima prednosti in slabosti. Izbor je odvisen od cenovnega razreda vrat in od tega, ali gre za vhodna ali notranja vrata. Tudi pri smernicah oblikovanja vrat gre za nekaj novega, posebnega, enkratnega, tehnično izpopolnjenega. Iščejo se rešitve skritih okovij, mehanizmov, ki jih zakrivajo, poleg klasičnih materialov se pojavljajo novi, na primer umetne mase, kompozitni materiali in usnje. Opraviti imamo tudi z eksperimentiranjem. Po drugi strani je velik poudarek na razvijanju vrat s tehnično zahtevnimi lastnostmi (ognjevarna, protihrupna, neprebojna).

Z oblikovno zasnovo vratnih kljuk se ukvarjajo znani oblikovalci, kot so Alessandro Mendini, Vico Magistretti, Jean-Marie Massaud, Jasper Morrison ali Ron Arad. Da gre res za oblikovalsko zanimivo nalogo, so dokazali pri svetovno znanem proizvajalcu kljuk Colombo Design. Razpisali so namreč oblikovalski natečaj, s katerim so povabili oblikovalce z vsega sveta. Odzvalo se jih je kar šest tisoč. Med njimi je strokovna komisija izbrala štiri najboljše, ki so najbolje ustrezali merilom trajnostnega razvoja, ergonomiji, etičnim načelom kot tudi do okolja in človeka prijaznemu oblikovanju.

Oblikovanje vratne kljuke ali vratnega okovja je zelo zanimiva naloga, saj govorimo o enem najbolj uporabljanih serijskih izdelkov v vsakodnevnem življenju, pravijo oblikovalci. Ključavnice, ki so osnova kljuke, so standardizirane, tudi način odpiranja vrat in uporabe kljuke je globoko zakoreninjen, tako da je izzivov, kako preseči te okvire, veliko. Kljub temu da ne gre za kompleksen industrijski izdelek, je treba pri oblikovanju kljuke izpolniti široko paleto zahtev, od funkcionalnosti, ergonomičnosti, uporabnosti do izbora odpornih materialov. Kot pri vseh velikoserijskih izdelkih je zelo pomembno upoštevanje značilnosti in zmožnosti proizvodnje. Najboljše so kljuke, ki niso zgolj lepe, temveč tudi učinkovito delujejo, so prijetne na otip in dobro »sedejo« v dlan.

A z razvojem vrat se spreminjajo tudi načini odpiranja in s tem tudi kljuke. Vedno bolj se uveljavljajo elektronske ključavnice in senzorski sistemi ter z njimi povezani načini odpiranja vrat. Čedalje bolj priljubljeno je odpiranje na prstni odtisa ali kodo. Velik napredek in različne možnosti ponujajo protivlomna vrata. Tehnološko najbolj popolni modeli imajo poleg različnih načinov elektronskega dostopa še varnostni ščit z zaščito proti vandalizmu, prav tako so opremljeni z elektronskim kukalom. Zadnje se v vrata vgradi povsem enako kot klasično kukalo, le da je na notranji strani majhen LCD-prikazovalnik. Prednost takšnega kukala je, da dodatno poveča anonimnost uporabnika, poleg tega olajša uporabo kukala tudi nižjim osebam (otrokom) in tistim s slabšim vidom (starejšim), saj ni več treba gledati neposredno skozi kukalo.

Tovrstne novosti vplivajo tudi na kljuke, na takšnih vratih ponavadi ne gre za klasično kljuko, ampak držalo, s katerim vrata le potegnemo za sabo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE