Mednarodni natečaj za izgradnjo žužemberškega paviljona

15. 2. 2013 | Besedilo: K. J.

arhitektura, pavlijon, Žužemberk

V okviru poletnega tabora EASA, največje neprofitne mreže študentov arhitekture v Evropi, je ena izmed pomembnejših nalog izgradnja paviljona za potrebe prebivalcev Žužemberka. V prvih dveh mesecih se je na enostopenjski mednarodni natečaj za večnamenski paviljon prijavilo več kot 80 ekip iz celega sveta.

Na natečaj so se prijavili tako posamezniki kot skupine, med pestro množico študentov in mladih arhitektov so se poleg slovenskih predstavnikov prijavili tudi predstavniki iz Japonske, Kitajske, Južne Koreje, Nove Zelandije, Avstralije, Jordanije, Brazilije, Argentine in Združenih držav Amerike. Prijavljeni natečajniki imajo za pripravo svojih elaboratov za grajski trg v Žužemberku, ki je obdan z gradom in starim trškim jedrom, čas še do 18. februarja, zmagovalce natečaja pa bodo predvidoma razglasili marca.
Nekoč je bil trg z vodnjakom generator socialnega življenja, danes pa služi le še kot parkirišče in občasni prostor za tržnico. Paviljon bo postavljen na majhnem travniku med drevesi, kjer je nekoč stala po drugi svetovni vojni porušena cerkev sv. Jakoba. V sklopu natečaja morajo sodelujoči pripraviti predlog, ki bi trg ponovno povezal v koherentno celoto, izgubljeno zaradi različnih posegov v drugi polovici 20. stoletja, interpretiral kulturno dediščino kraja in porušene cerkve ter z novim programom ponovno oživil družbeno dogajanje v središču mesta.

Društvo študentov arhitekture EASA Slovenija je pred razpisom natečaja priredilo delavnico, na kateri so prebivalce vprašali, kaj si mislijo o trenutni podobi trga in kaj bi si želeli imeti na trgu. Meščani so si bili enotni, da si želijo pokrit ali vsaj delno pokrit prostor za sedenje, druženje in pogovarjanje. Paviljon naj bi tudi omogočal razne kulturne dogodke ter prodajo in promocijo lokalnih izdelkov. Zavedajo se, da je nekoč na tem mestu stala cerkev, in se strinjajo, da je primerno ohraniti spomin na to, nasprotujejo pa ideji o spomeniku ali sakralnem objektu.

Na poletnem taboru EASA, ki je nastal leta 1982 v angleškem Liverpoolu, se vsako leto zbere okrog 500 študentov iz več kot 200 evropskih fakultet za arhitekturo. Ideja o mednarodnem natečaju in postavitvi trajnega paviljona na poletnem taboru EASA se je rodila leta 2003 na Danskem. Od takrat naprej je bilo dokončanih že kar nekaj zelo uspešnih paviljonov, ki stojijo še danes.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE