Trendovsko 
potiskani 
roloji in 
paneli

5. 5. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

notranja senčila, zavese

Sodobne hiše in stanovanja imajo velike steklene površine, ki jih je v najbolj vročih mesecih treba zasenčiti. To vlogo običajno prevzamejo zunanja senčila. Toda velike steklene površine je treba omehčati, vnesti nekaj topline, včasih pa tudi zastreti pred pogledi in to navadno naredimo z zavesami in notranjimi senčili. Pozanimali smo se, kako in s čim lahko zastremo ogromna okna.

Notranja senčila ne opravljajo le funkcije prestrezanja pogledov, ampak so tudi dekoracija prostora, zato proizvajalci veliko pozornosti namenjajo vzorcem in barvam, ki sledijo modnim smernicam.

Izbira primernega senčila

Izbira tipa notranjega senčila je odvisna od različnih dejavnikov. Po besedah Sandre Bogataj iz podjetja Senčila Bled se moramo najprej vprašati, kaj bi s senčenjem radi dosegli, ali gre zgolj za dekoracijo ali potrebujemo senčilo za senčenje čez dan, morda kar za popolno zatemnitev. Senčila v spalnici so drugačna kot v dnevni sobi, v prvi potrebujemo običajno takšna iz tkanin, ki bodo prostor zatemnila, v drugi pa bolj prosojna in polprosojna. Za notranje senčenje oken je veliko možnosti, a ko govorimo o večjih steklenih površinah, se nabor skrči. Pri večjih steklenih površinah (200 ali več centimetrov širine) se po besedah Bogatajeve pogosteje uporabljajo notranji prostoviseči roloji in panelne zavese, manj so primerna plise senčila, saj je omejitev pri širini med 200 in 220 centimetri. Roman Kokalj iz podjetja Roltek pravi, da za velike steklene površine niso primerne notranje žaluzije s 25-milimetrskimi lamelami, lahko pa uporabimo primerne zavese.

Pri izbiri notranjih senčil sta pomembna tudi način pritrditve – stropni ali stenski – in način upravljanja. Ta je lahko na potezno vrvico, krožno verižico, ročko, monokomando ali elektromotor. Pri tem vprašanju gre deloma za željo naročnika, deloma za to, kaj dopuščajo razmere. »Če so na primer pli­seji nameščeni zelo visoko ali celo stropno, je priporočljiva vrvica, če so ob steklu med okenske letvice, je običajno zelo priljubljena ročka,« pojasnjuje sogovornica. Na izbiro tipa senčila pa vpliva tudi oblika oken, njihova lega ...

Materiali, ki se jih prah izogiba

Ko govorimo o materialih, gre ponavadi za poliestre, ki so obdelani po evropskih standardih za obdelavo tkanin, primernih za notranje senčenje. »Na tako obdelanih senčilih se manj nabira prah, saj so antistatična, poleg tega so lahko pralna ali pa jih le brišemo z mokro krpo,« pojasnjuje Bogatajeva. Ročno pralne tkanine se uporabljajo zlasti za izdelavo plise zaves, medtem ko so roloji izdelani iz tkanin, primernih za suho čiščenje ali čiščenje z mokro krpo. Nekatere tkanine imajo tudi posebno obdelavo, da se madeži ne vpijajo, temveč jih preprosto obrišemo. Poleg tega so lahko dodani nanosi, ki odbijajo žarke.

Druga najpogostejša tkanina, ki se uporablja za notranja senčila, je po besedah sogovornice tako imenovani »screen material«. To so posebna vlakna iz mešanice poliestrov, ki so nekoliko bolj tehnična in manj dekorativna, zato pa primernejša za senčenje poslovnih prostorov, saj dobro preprečujejo segrevanje v prostoru in bleščanje.

Po besedah Bogatajeve imamo tudi v tej ponudbi na izbiro izdelke iz naravnih tkanin, na primer iz jute, papirja in volne, ki so primerno obdelani. Ta senčila so topla, prijetna, vendar barvno manj obstojna in bolj občutljiva za mehanske poškodbe. Na splošno velja, kot še dodaja, da so vse tkanine (z izjemo naravnih) za senčila zelo obstojne, tehnološka obdelava pa omogoča, da se ohranijo barve in struktura.

Kombinacije notranjih in zunanjih senčil

»Če želimo toplotno zaščito pred soncem, je obvezna izbira zunanjega senčila. Notranja prestrežejo do 20 odstotkov toplote, zunanja pa do 80 odstotkov,« pojasnjuje Kokalj. Zato je kombinacija notranjih in zunanjih senčil pravzaprav zelo pogosta. Najpogosteje kombiniramo zunanje žaluzije z notranjimi plise ali rolo senčili. »Razlog je v tem, da z zunanjimi preprečimo segrevanje stekel, kar je zlasti pomembno na južnih in zahodnih fasadah. Prostori se tako manj segrevajo, zato prihranimo pri energiji, saj ne potrebujemo klimatske naprave ali pa jo vključujemo veliko redkeje. Notranja senčila so ključna za senčenje, kadar so žaluzije dvignjene, pogosto pa so zlasti okenska dekoracija, saj kljub zunanjim žaluzijam manjka nekaj na notranji strani stekel,« še pravi Bogatajeva. Z notranjimi pliseji, roloji, panelnimi zavesami tako povečamo učinkovitost zunanjega senčenja, hkrati pa prostor polepšamo.

V tem času že razmišljamo tudi o senčenju terase, ki je ponavadi ob bivalnih prostorih hiše in se poleti spremeni v dnevno sobo na prostem. Na terasi imamo lahko nadstrešek, leseno pergolo, tendo. Ena od možnosti je tudi senčilo, sestavljeno iz platnenih jader, kar je sicer dražja rešitev, vendar oblikovno zelo zanimiva in razgibana.

Ročno ali s pritiskom na gumb

Plise senčila po besedah Bogatajeve najpogosteje upravljamo z ročko in vrvico, kjer je dostop omejen, pa se uporabi motorni pogon. Podobno je pri rolojih, pri katerih prevladuje upravljanje s krožno verižico, sledi pa motorni pogon. Ta ponavadi pride v poštev pri večjih dimenzijah ali kjer je senčilo nameščeno tako visoko, da je ročno upravljanje onemogočeno. Lamelne in panelne zavese premikamo le na poteg z vrvico, panelne pa lahko tudi ročno.

Vsa notranja senčila na motorni pogon je mogoče po besedah sogovornikov vključiti tudi v pametno napeljavo, kar je treba vnaprej načrtovati. Ti načini vodenja so po besedah Kokalja veliko bolj razširjeni za zunanja senčila, kjer je to v povezavi z uravnavanjem temperature v prostorih tudi bolj smiselno. Pri notranjih senčilih je še vedno v ospredju njihova dekorativna vloga in jih pogosto pomikamo ročno ne glede na vreme.

Čiščenje in vzdrževanje

Po besedah Romana Kokalja je čiščenje zahtevno, podobno kot čiščenje prahu in madežev v prostoru. Večina plise tkanin se lahko pere ročno v mlačni vodi z blagimi čistili. Pri tem moramo biti previdni, da tkanine ne poškodujemo zaradi grobega drgnjenja, za roloje in panelne zavese je priporočljivo suho čiščenje ali z vlažno krpo. Tkanine so po besedah Bogatajeve tako obdelane, da se da umazanija zelo dobro odstraniti in jih lahko ohranjamo brezhibne vrsto let. Ne glede na tip senčila in vrsto materiala pa je dobro upoštevati navodila proizvajalca o čiš­čenju in vzdrževanju.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE