Nega hišnih ljubljenčkov: Sezona bolh se še ni končala

16. 10. 2014 | Besedilo: Petra Mauer | Fotografije: dokumentacija Dela

bolhe, test za bolhe, hišni ljubljenčki

Čeprav so mnogi prepričani, da je obdobje bolh minilo, sogovornica Viktorija Lončar iz celjske veterinarske bolnišnice za male živali Zvitorepka, pojasni, da ni tako. Očitno je vlažno vreme letošnjega poletja in jeseni zelo ustrezalo njihovemu razvoju.

»Letos tudi jeseni ne mine dan, da se s strankami ne bi pogovarjali o bolhah, kožnih obolenjih, povezanih z njimi, in načinih učinkovitega odstranjevanja odraslih bolh z živali, ter kar je izredno pomembno, o odpravljanju teh zajedavcev v stanovanju,« pojasni Viktorija Lončar.

Odrasla bolha lahko kar nekaj časa preživi brez hrane, ampak samo v vlažnem okolju. Bolhe in njihove razvojne oblike se pojavljajo v našem življenjskem prostoru vse leto. Jajčeca, ki jih izležejo na žival, prosto padajo z nje v okolico, kjer se kosmatinec giblje. V zunanjem okolju preživijo tam, kjer je dovolj vlage in ni previsokih oziroma prenizkih temperatur. »Vir bolh v zunanjem okolju so senčna mesta pod grmičevjem in na nepokošenih travnikih. V stanovanjih pa se ličinke, ki se izležejo iz jajčec, zarijejo v kote, tudi v minimalne špranje v tleh, pod pohištvo, v reže sedežne garniture, preprog, ležišča živali oziroma na vsa skrita mesta, ker se lahko izognejo svetlobi. Če so torej življenjske razmere zanje neugodne, se zabubijo in čakajo več mesecev. Tako lahko bolhe v obliki bub tudi prezimijo. Ta pojav lastniki štirinožcev pogosto opazijo v svoji počitniški hišici, ki je pozimi niso obiskovali. Spomladi pa jih čaka presenečenje v obliki množice lačnih bolh, ki lahko takrat napadejo celo človeka,« poudari sogovornica.

Test za bolhe

Nekateri lastniki hišnih ljubljenčkov so kljub temu, da so bolhe pogosta tema v medijih, o njih precej nepoučeni. »Zelo zanimivo je takrat, ko nas lastniki že vnaprej prepričujejo, da njihove praskajoče se živalce nimajo bolh, čeprav ne uporabljajo zaščite proti njim. Mi jih seveda dobro pregledamo in ni redkost, da najdemo bolhe, ki veselo lezejo in skačejo po kožuščku.« Mesto, kjer se najbolj zadržujejo, je ob korenu repa in vzdolž hrbta. Če jih je veliko, jih lahko opazimo vsepovsod, najlaže pa na neodlakanih mestih, kot je trebuh. Če jih fizično ne najdemo, veterinarka svetuje, da naredimo test – pod psa ali mačka damo bel papir in kožušček dobro prečešemo. Iščemo drobne črne pike, ki se ob stiku z vodo raztopijo in papir obarvajo rdeče. To so namreč bolšji iztrebki, v katerih je prebavljena kri. »Ta test je sestavni del dermatološkega pregleda, saj so prav bolhe najpogostejši razlog za srbež in kožna obolenja. Če jih potrdimo, je prvi in najbolj pomemben korak pri zdravljenju redno dajanje sredstev za zatiranje bolh. Pri živalih se namreč pojavlja preobčutljivost na antigen v bolšji slini, ki vodi v alergično reakcijo. Preobčutljivost na pike bolh je najpogostejša alergijska bolezen psov in mačk. Piki povzročajo hudo srbenje in nelagodno počutje živali. Po koži se pojavljajo izpuščaji in kraste. Najpogosteje spremembe opazimo nad repom in po hrbtu, lahko tudi po bedrih in dimljah pri psu, pri mačkah pa so lahko poleg hrbta prizadeti tudi boki in vrat. Živali močno srbi, zato se ližejo, grizejo in praskajo. S tem na kožo, ki je vneta zaradi alergične reakcije, zanesejo bakterije iz ust in okolice ter povzročijo boleča gnojna vnetja, ki se lahko razvijejo v enem dnevu. Tu gre za akutne oblike bolšjega dermatitisa,« razloži veterinarka. »Če so problemi kronični, lahko pripeljejo celo do brezdlačnosti zaradi samopoškodbe z lizanjem, grizenjem dlake ter tudi zadebelitve in temne obarvanosti kože. Pri mladih živalih lahko veliko število bolh povzroči slabokrvnost. Poleg tega so vmesni gostitelj trakulj in prenašalci povzročiteljev bolezni.« Treba pa se je zavedati, da je vzrokov za srbež veliko (na primer notranji in zunanji paraziti, alergija na hrano, malasezijski dermatitis, bakterijski folikulitis, atopični dermatitis in kontaktni dermatitis), zato jih je treba postopoma izključevati.

Pomoč pri bolšjih ugrizih

Zdravljenje kožnih obolenj zaradi bolh se vedno začne z učinkovitim sredstvom za zatiranje bolh in njihovih razvojnih oblik. Če so po telesu nastale gnojne rane, dlako na teh mestih pobrijemo in vneta mesta dobro očistimo in razkužimo. Veterinar predpiše razkuževalni šampon, zdravilo proti srbežu, včasih tudi antibiotik ter esencialne maščobne kisline omega-3 in omega-6. Živali namesti tudi zaščitni ovratnik, da si ne more še huje poškodovati kože. Zdravljenje traja različno dolgo, saj je odvisno od intenzivnosti in obsežnosti vnetja. »Pri živalih, ki so alergične na bolšjo slino, se svetuje dajanje zaščitnih sredstev vse leto, saj vidite, da bolhe niso več sezonski pojav. Pri njihovem odpravljanju je treba upoštevati dejstvo, da jih moramo uničiti na živali in tudi v njenem življenjskem prostoru. Na voljo je več različnih vrst kožnih polivov, pršil, šamponov, ovratnic in tablet, ki jih psi ali mačke zaužijejo. Opažamo, da nekatera sredstva izgubljajo učinkovitost in jih je treba uporabiti v krajših časovnih razmikih. Na trg pa hkrati prihajajo novi preparati. Priporočamo tiste, ki hitro pobijejo odrasle bolhe in hkrati delujejo na njihove razvojne oblike, saj je pomembno, da prekinemo njihov življenjski krog. Žal opažamo, da razni biološki pripravki še zdaleč niso tako učinkoviti kakor insekticidni.« Veterinar vam bo glede na življenjski slog živali svetoval najprimernejši pripravek za mucko, psička, morskega prašička, pritlikavega kunca ali belega dihurja. Nekateri so lahko strupeni za posamezno vrsto živali, zato se vedno prepričajte, ali ga lahko uporabite denimo na mački ali kuncu. »Žal smo imeli primere, ko so muci dali pripravek za psa in se je končalo s hudo zastrupitvijo z nevrološkimi znaki. Če se to zgodi, je treba pripravek takoj temeljito sprati z živali in poiskati veterinarsko pomoč. Mucki lahko zaradi tega celo poginejo.« Posvetujte se tudi o tem, kateri preparati so varni za mladičke. Pri nanosu kožnih polivov je treba natančno upoštevati navodila. »Dva dni prej in dva dni pozneje ne smemo kopati živali. V dlaki naredite prečko in na kožo, ne na dlako, na več mestih za vratom razporedite tekočino. Pomembno je, da je žival ne more polizati. Svetujemo redno mesečno preventivno odpravljanje bolh pri vseh živalih v gospodinjstvu, saj lahko psi in mačke pogosto gostijo isto vrsto bolh.«

Ena bolha na živali, devet v okolici

Nato sledi odpravljanje bolh v njihovem živ­ljenjskem prostoru, pri čemer ne smemo pozabiti na avtomobile in transportne košare. Zavedati se moramo, da velja pravilo ena bolha na živali, devet v okolici! Hkrati pa je odraslih bolh v populaciji samo pet odstotkov, 95 odstotkov predstavljajo razvojne oblike in sicer jajčeca, ličinke in bube. S sesalnikom najprej vsa mesta dobro posesajte in vrečko zavrzite. Pasje ležišče in odejice operite pri čim višji temperaturi ali jih zamenjajte. Para uničuje tudi razvojne oblike bolh, zato je parni čistilec zelo dobrodošel pri njihovem zatiranju na težko dostopnih mestih. Če ga nimate, lahko uporabite insekticidno razpršilo za okolico. Skrbno poškropite vse špranje, kote, ki jih je težko posesati, postopek pa je treba ponoviti po navodilih proizvajalca. Paziti še morate, da so prostori dobro prezračeni. »Da se popolnoma znebimo bolh, lahko preteče tudi dva do tri mesece. Mnenje, da preparati za zatiranje bolh ne delujejo, je zmotno, saj se moramo zavedati, da je domnevno neučinkovanje pogosto posledica vedno nove in nove okužbe z bolhami iz okolice. Preventiva je vsekakor bolj preprosta kot spopadanje z bolhami, ko že zasedejo naš dom,« še poudari Viktorija Lončar.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE