Največja pasivna soseska na svetu

Konec leta naj bi bila končana gradnja pasivnega poslovno-stanovanjskega kompleksa Heidelberg Village s 162 stanovanjskimi enotami, ki se razteza na 6100 kvadratnih metrih površine. Kompleks je del največje pasivne soseske na svetu, ki nastaja na skoraj 109 hektarjev velikem zemljišču v nemškem Heidelbergu, v okrožju Bahnstadt.

Poslovno-stanovanjski kompleks Heidelberg Village so zasnovali v biroju Frey Architecture, in sicer v okviru projekta »Living Community«,  katerega vizija je združiti aktivni življenjski slog stanovalcev soseske in medgeneracijski koncept skupnosti.

Poleg funkcionalnosti in kakovosti bivanja so arhitekti v ospredje postavili energijsko učinkovitost. Z upoštevanjem načel pasivne gradnje in vgradnjo sodobnih tehnologij, ki omogočajo varčno rabo energije in njeno proizvodnjo, bo naselje praktično energijsko samozadostno.

Heidelberg Village sestavljata dve petnadstropni stavbi, pri čemer ima ena v enem delu osem nadstropij. Tako na strehi kot tudi na fasadi obeh stavb so nameščeni sončni paneli. Nameščeni so premišljeno – po eni strani bodo proizvajali električno energijo, po drugi strani bodo zagotavljali senčenje in tako prispevali k manjši porabi energije za hlajenje notranjosti obeh stavb.

Prve pasivne stavbe so imele okna, ki jih ni bilo mogoče odpirati, češ da za to ni potrebe, ker za kakovosten zrak v bivalnih prostorih skrbi prezračevalni sistem. Wolfgang Frey iz biroja Frey Architecture meni, da je neumno prepovedovati ljudem odpiranje oken, predvsem pa je »neumna ideja, da bi za zadostno izmenjavo zraka vse dni v letu skrbele prezračevalne naprave. To je nepotrebna izguba energije. Zasnova obeh stavb je zato sicer v največji meri nepredušna, torej pasivna, a bodo imeli stanovalci in zaposleni možnost odpiranja oken.« Prav tako bodo lahko sami po potrebi sami vključili prezračevanje, sicer pa bodo za potrebno izmenjavo zraka skrbeli senzorji, ki bodo samodejno zaznavali kakovost zraka v bivalnih in delovnih prostorih.

Na strehah obeh stavb bodo zelene površine, na katerih bodo lahko stanovalci gojili zelenjavo, ampak to ne bodo edine zelene površine na stavbah. Arhitekti so namreč zasnovali tudi vertikalne zelene površine, ki bodo v kombinaciji s sončnimi paneli zmanjšale osončenje v vročih poletnih dneh in hkrati prispevale k boljši kakovosti zraka. K temu bo pripomogla tudi barva fasade, pravi Frey: »Titan, ki je dodan barvi, pretvarja smog v neškodljive nitrate in kisik.«

Frey je poslovno-stanovanjski kompleks projektiral v skladu s petimi osnovnimi principi: ekologija, dostopnost, vključenost, inovacije in dobičkonosnost. »Cilj je zgraditi naselje po meri človeka, pri čemer želimo ohraniti življenjsko okolje in zagotoviti medgeneracijsko sožitje.«

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE