Odložilni veto na energetski zakon (predvsem) zaradi izkaznic

Državni svetniki so ta teden izglasovali odložilni veto na energetski zakon, ki so ga poslanci državnega zbora sprejeli prejšnji četrtek. Ključni razlog je bilo nestrinjanje z vsemi določili, ki urejajo energetsko izkaznico. Poslanci bodo morali zdaj ponovno odločati o energetskem zakonu, podpreti pa ga bo morala absolutna večina (najmanj 46 poslancev).

Državni svetniki menijo, da je energetski zakon preobsežen in nepregleden, definicije pojmov in vsebine posameznih členov se na več mestih ponavljajo. Veljalo bi razmisliti, da se za vsako področje sprejme zakon. Energetski zakon ne prinaša poenostavitev, zmanjšanja administracije in ne odpravlja birokratizacije, ampak celo prinaša številne nove ovire, pravijo v državnem svetu in dodajajo, da bi bilo treba pred sprejetjem novega sistemskega energetskega zakona sprejeti energetski koncept Slovenije.

Ključni razlog za odložilni veto pa je nestrinjanje z vsemi določili, ki urejajo energetsko izkaznico, posebej s tistimi, ki širijo obveznost njene izdelave prek minimalnih zahtev predpisov EU. »To tudi draži izdelavo energetske izkaznice, lastniki hiš bi za to plačevali med 300 in 600 evri, v večstanovanjskih stavbah pa celo več kot 1000 evrov, medtem ko naj bi v Veliki Britaniji izkaznica za hišo stala okrog 45 evrov,« je poudaril državni svetnik Rajko Fajt. Merila za izkaznico po njegovih besedah niso določena, so pa do evra natančno določene globe. Vladi predlaga, naj razmisli o tem, da bi energetske izkaznice na nek način subvencionirala in s tem spodbujala večjo energijsko učinkovitost stavb.

Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Bojan Kumer je svetnike pred glasovanjem pozval, naj ne podprejo veta, v nasprotnem primeru bo Slovenija plačevala visoke kazni: »Smo zadnji v Evropi, ki bomo električno in plinsko direktivo sprejeli v svojo zakonodajo. Štete so nam ure, ne več dnevi. Izkaznice bi morali uvesti že leta 2006. V pravni red smo prenesli minimalni obseg direktive iz energetskih izkaznic. Energetski zakon ni energetska izkaznica, je pa pomemben del.« Kumer je sicer prepričan, da energetski zakon nikoli ne bo idealen, je pa zelo dober kompromis energetske stroke v Sloveniji.

Svetnico Marijo Lah pa moti, da v Sloveniji ni strategije energetskega razvoja. Po njenih besedah je velika neumnost, da »se pogovarjamo o malem delčku zakona in to pogojujemo s sprejetjem zakona v celoti«. Ministrstvo je pozvala, naj omeji zgornjo mejo za ceno energetske izkaznice.

Da v energetskem zakonu predlagani način energetske izkaznice za potrošnike pomeni le nov, dodaten strošek, so prepričani tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije. Opozorili so, da lastnikom ne daje druge izbire, kot da izkaznice naročijo pri dragih strokovnjakih, čeprav predlagani način izdelave energetske izkaznice dejansko obsega le vnos podatkov, ki jih morajo posredovati sami lastniki stavbe, v računalniški program, tega pa bo priskrbelo ministrstvo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE